W dalekiej Persji, cudnej krainie.

110 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Offline
Ostatnio: 2 godziny 5 minut temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...heee, Dana_N ani troche mi do "debeściaka" ale zawsze czytam Twoje relacje bo...to ONE są "de best" !!!

fantastyczne ciekawostki opisujesz i pokazujesz ; )

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

wiktor
Obrazek użytkownika wiktor
Offline
Ostatnio: 2 miesiące 1 tydzień temu
Rejestracja: 03 mar 2016

Dana ja też czytam i się delektuję 

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 5 godzin 46 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Podpisuję się pod Radkiem i Wiktorem, Dana, Twoje relacje zawsze czytam.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Żeluś
Obrazek użytkownika Żeluś
Offline
Ostatnio: 1 miesiąc 4 dni temu
Rejestracja: 25 kwi 2016

eh...super relacja.Wszystko piękne a meczet ze ścianami z mieniących stłuczonych luster czy to szkiełek przepiękny.Też bym zaniemówiła wchodząc do niego.

Nie wiem czemu to miejsce było dla mnie zawsze na nie.Chyba nigdy nikt mnie po powrocie nie zachęcił opisem i zdjęciami tak jak Ty.Będę musiała pomyśleć o tym kierunku.

Dana_N
Obrazek użytkownika Dana_N
Offline
Ostatnio: 5 godzin 53 minuty temu
Rejestracja: 07 paź 2013

Kochani, wierni czytelnicy <3

Ciąg dalszy dla Was Smile

Powszechnie wiadomo, że dzisiaj Iran jest krajem muzułmańskim, ale przed podbojem arabskim religią państwowa był zaratusztrianizm/ inaczej zoroastryzm/. Wielu badaczy twierdzi, że zaratusztrianizm miał duży wpływ na judaizm, chrześcijaństwo, czy islam.Podobno to własnie z tej religii wziął się sąd ostateczny, wędrówka duszy po śmierci do piekła i nieba, czy nadejście mesjasza.

W etyce zaratusztrianizmu nie występuje pojęcie grzechu, zastępuje je pojęcie "zbrukania".Dusza człowieka może ulec zbrukaniu przez kontakt z "brudnymi" tworami. Lista tych nieczystości jest ściśle określona przez zaratusztrian i  dotyczy na przykład sposobu ubierania się, określonej diety, analogicznie do żydowskiego pojęcia koszerności, a nawet sposobu uprawiania seksu Blum 3 Obowiązkiem człowieka jest więc dbanie o swoją czystość duchową. Jednak jeśli zbłądzi, można taką zbrukaną duszyczkę oczyścić przez rozmaite, zależne od rodzaju zbrukania zabiegi oczyszczające. Niektóre z nich są bardzo skomplikowane, kosztowne i trwają wiele tygodni. Jakże to podobne do innych religii Biggrin

Śmierć w zaratusztrianizmie jest również nieczysta, wobec tego zwłoki są jedną z najbardziej zbrukanych rzeczy. Ze względu na to, że ziemia jest tworem czystym, nie można jej brukać grzebiąc w niej zwłoki. Nie można ich też spalić, bo ogień też jest czysty.

Wyznawcy zaratusztrianizmu budowali więc "wieże milczenia", gdzie zostawiali zwłoki na pożarcie sępom. Dopiero gdy zostawały same wyschnięte kości, zrzucali  je do specjalnego szybu w wieży.

W okolicy Yazd są dwie takie wieże. Obie wzniesione według podobnego planu. Na szczycie konstrukcji znajduje się płaska powierzchnia, podzielona na 3 kręgi. Zewnętrzny krąg jest przeznaczony dla mężczyzn, środkowy dla kobiet, a najmniejszy, wewnętrzny, na zwłoki dzieci.

Kiedy pierwszy raz o tym przeczytałam, wydawało mi się, że taki proces jest szybki. Co tam...kładą zwłoki, przylatują ptaki, odwalają robotę...i już. Ale nie, nie...to nie tak. Zanim zwłoki zostaną zjedzone przez ptaki, mija ROK.

Dzisiaj już Wieże Milczenia  w Yazd są nieczynne, szach Reza Pachlavi zakazał tego procederu w latach 70 ubiegłego wieku.

To jest większa z dwóch wież.

A to mniejsza.

Tomek i  Austriacy poszli na większą, ja z Belgami na mniejszą, do mniejszej prowadzą schody.

Oczywiście nie musze zaznaczać, że Tomek wlazł na obie Blum 3

Mówił, że większa jest bardzo zaniedbana.

Im wyżej, tym lepsza panorama Yazd.

W Iranie wciąż mieszka około 40 000 wyznawców tej religii. Od czasu zamknięcia Wież Milczenia, zwłoki chowane są w betonowych grobach, tak by nie stykały się z ziemią, albo kremowane.

W Europie zaratusztrianizm/ zoroastryzm/ nie jest popularny, ale wyznawcą tej religii był wokalista Queen, Freddie Mercury, który przyznawał się do irańskich korzeni.

Wieże Milczenia były dla mnie jednym z najciekawszych miejsc w Iranie. Lubie takie miejsca, których nie spotyka się w każdym odwiedzanym kraju. Kiedy wychodziliśmy z tego terenu, pojawila się wycieczka skośnookich turystów. Bardzo się cieszyłam, ze nie przybyli wcześniej...bo pobyt w tym miejscu w towarzystwie 30 osób robiących selfie w podskoku, byłby dla mnie dramatem Sad

Nasi kierowcy znow się zdziwili, że to jeszcze nie koniec wycieczki i że chcemy teraz jechać do Świątyni Ognia. Nie chcieliśmy z Tomkiem wchodzić do środka, tylko zrobic z zewnątrz zdjęcia. Wiedzieliśmy, ze naprzeciw świątyni jest kantor z dobrymi cenami...i balkonem, z którego można zrobić zdjęcia. Towarzysze podróży zapytali tylko, czy MUSZĄ tam jechać Blum 3 Nie musieli, wrócili do hostelu.

W kantorze wymieniliśmy pieniądze, obsługa była bez zarzutu, a kurs dużo lepszy niż na lotnisku.

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 3 godziny 29 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Dana, czy MUSZĄ tam jechać ...dobre he he

O studniach i tych dziwnych zwyczajach nigdy nie słyszalam. Ciekawe choć straszne Biggrin

Masz racje z tą oryginalnością dla danego kraju, ja też tak lubię

No trip no life

ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Offline
Ostatnio: 2 godziny 5 minut temu
Rejestracja: 31 maj 2016

mono ciekawe "info pochówkowe" !!!

ja jestem jednak tradycjonalistą więc wolę "zanieczyszcić ziemię" (trumna lub urną )

opcja bycia "rozdziobanym przez kruki i wrony" mało mnie rajcuje ; )))))

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

wiktor
Obrazek użytkownika wiktor
Offline
Ostatnio: 2 miesiące 1 tydzień temu
Rejestracja: 03 mar 2016

Co za dziwne zwyczaje Biggrin

nie od parady mówią "co kraj to obyczaj " i że podróże edukują . Dana_N zadziwiaj dalej tym ciekawym światem 

Dana_N
Obrazek użytkownika Dana_N
Offline
Ostatnio: 5 godzin 53 minuty temu
Rejestracja: 07 paź 2013

Nelcia, Radek, Wiktor Smile

Nastepny dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie Yazd. Miasto to, leżące w oazie, na styku Wielkiej Pustyni Słonej i Pustyni Lota, uchodzi za jedno z najstarszych, stale zamieszkałych miast świata. Pustynia Lota, to ta, gdzie jeden z satelitów NASA zanotował najwyższą temperaturę na Ziemi, 70,7 stopni Celsjusza.

Najpierw doszliśmy do meczetu Rozeh Mohamadieh zwanego również Hazireh Mosque

Dalej minęliśmy Wieżę Zagarową

I wkrótce zobaczyliśmy najważniejszy meczet w Yazd, czyli Jameh Mosque, zwany Meczetem Piątkowym.

Zdaniem specjalistów świątynia ma najwspanialsza dekorację z ceramicznych płytek spośród wszystkich budowli powstałych za panowania Ilchanidów (1256-1335). Wiele części meczetu uchodzi za jedne z najpiękniejszych na świecie w swojej klasie.

Meczet ma ciekawe , bogato zdobione wnętrze i dostępne dla zwiedzających podziemia. Pewnie nie muszę mówić, że Tomek był pierwszy, żeby tam zajrzeć Smile

Minarety z Meczetu Piątkowego są najwyższe w Iranie i uchodzą za jedne z najwyższych na świecie.

Wstęp do meczetu wyjątkowo tani tylko 80 000 riali.

W tym meczecie zauważyliśmy dziwne kamienie.

Nie wiedzieliśmy co to jest i do czego, ale szybko sobie wymyśliliśmy własną teorię ( jakże błędną  SmileSmileSmile ), że pewnie służą do przytrzymywania kartek koranu.

Dana_N
Obrazek użytkownika Dana_N
Offline
Ostatnio: 5 godzin 53 minuty temu
Rejestracja: 07 paź 2013

Charakterystyczne dla wizerunku Yazd są wieże wiatrowe zwane badgirami.

Pisałam wcześniej, że Persowie, naród sprytny, stworzyli prymitywne lodówki. Nie była to jednak jedyna "nowinka techniczna" Blum 3

Ponieważ Yazd jest wyjątkowo gorącym miejscem, Persowie wymyślili badgiry, które były czymś w rodzaju dzisiejszej klimatyzacji. Wieże były zaprojektowane nad zbiornikami wody  w taki sposób, żeby za sprawą różnicy ciśnień łapać nawet najmniejszy powiew wiatru, kierować gorące powietrze do pomieszczeń poniżej, ochładzając je dzięki zbiornikowi wody, a ciepłe powietrze wypychać na zewnątrz.

Persowie pytani dzisiaj dlaczego wciąż budują badgiry odpowiadają: Bo to dalej działa Smile

Większość budynków Starego Miasta została zbudowana z  piaskowo-glinianych cegiel suszonych na słońcu. Włócząc się po wąskich uliczkach ma się wrażenie, że czas się tam zatrzymał...

Jako, że Yazd leży na pustyni,  w mieście tym był zawsze problem z dostępem do wody. Zbudowano więc podziemną sieć kanałów, Zarch Qanat, mającą podobno 90km długości. Nazwa pochodzi od miasteczka Zarch, które jest oddalone o około 20km od Yazd i znajduje się na końcu kanałów, a początek sieci jest w Fahraj, położonym 40km w przeciwnym kierunku.

Zaciekawieni historia sprowadzania wody postanowiliśmy odwiedzić  Koushk-e No Watermill, czyli podziemny młyn wodny umieszczony w Zarch Qanat. Wstęp kosztował 150 000 riali.

Dla spotkamych tam Iranek byłam chyba większą atrakcją turystyczna, niż zwiedzane miejsce Blum 3

Następnie skierowaliśmy się do Alexander Prison. Nie wiem skąd ta nazwa, bo miejsce nigdy nie było więzieniem, tylko szkołą...chociaż z drugiej strony pewnie nie jeden z nas nazwałby szkołę w ten sposób, czyż nie?

Wstęp kosztował 150 000, ale oboje stwierdziliśmy, ze miejsce nie było godne uwagi. Jakiś warsztat wyrabiający pamiątki i parę sklepów z pamiątkami...i to tyle.

No i oczywiście prośby o zdjęcia ze mną Blum 3

Strony

Wyszukaj w trip4cheap