--------------------

____________________

 

 

 



Meksyk + Półwysep Jukatatan - Maj 2019 - Ekspresowo

74 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
sigma001
Obrazek użytkownika sigma001
Offline
Ostatnio: 3 lata 1 miesiąc temu
Rejestracja: 03 paź 2013

  Wracając rzeką w ramach dodatkowej aktakcji, przekraczamy granicę i dopływamy do Gwatemali.

   Miejsce to służy przede wszystkim jako punkt przerzutowy gwatemalczyków do Meksyku, a dalej do Syanów Zjednoczonych. Przyjeżdżają tu autobusy z całego kraju a na miejscu ludzi przejmują coyote, zajmujący się dalszą podróżą w głąb kraju aż do granicy z USA.

.

Sun bespectacled

Pijemy zimne piwo i wracamy do Meksyku.

.

sigma001
Obrazek użytkownika sigma001
Offline
Ostatnio: 3 lata 1 miesiąc temu
Rejestracja: 03 paź 2013

    Kolejny cel podróży to majańskie miasto Bonampak położone jest w dżungli niedaleko od Yaxchilán . Chociaż zamieszkujący te ziemie Indianie Lakandoni wiedzieli o jego istnieniu, to pilnie strzegli tej tajemnicy aż do połowy XX wieku.

 

    Miasto odkryli dla świata Carl Frey i John Bourne którzy dotarli na teren ruin 6 lutego 1946 roku. Już wcześniej podróżowali oni po ziemiach w rejonie rzeki Usumacinty i zaprzyjaźnili się z żyjącymi tam Lakandonami.  

   Bourne miał ze sobą fonograf, a odtwarzana z niego muzyka, zwłaszcza pieśni wykonywane przez Caruso, tak zachwyciła jednego z Indian o imieniu Chan Bor, że postanowił zaprowadzić Freya i Bourne’a do ukrytego w dżungli miasta. Frey i Bourne zrobili wstępny plan budowli, ale po dwóch dniach musieli opuścić to miejsce, gdyż otrzymali ostrzeżenie, że okoliczni chicleros (osoby zbierające żywicę do wyrobu gumy do żucia) zamierzali ich okraść i zabić.

Declare

sigma001
Obrazek użytkownika sigma001
Offline
Ostatnio: 3 lata 1 miesiąc temu
Rejestracja: 03 paź 2013

   Dzieje Bonampak były dość burzliwe, gdyż zgodnie z zachowanymi inskrypcjami władcy Xukalnaah byli wplątani w konflikty pomiędzy królestwami Yaxchilan, Piedras Negras i Sak Tz’i’.

    Bonampak było w jakimś stopniu zależne politycznie od leżącego w odległości 26 kilometrów Yaxchilan, gdyż to tam władcy Xukalnaah szukali schronienia w trudnych czasach, związanych być może z rozłamem w rodzinie królewskiej. Pod nadzorem króla Yaxchilan, w 600 r. n.e., tron objął władca Yajaw Chan Muwaan I.

Ustalenie oryginalnej nazwy miasta znanego obecnie jako Bonampak czyli Malowane Mury, nie jest takie proste. Tamtejsi władcy używali bowiem dwóch glifów-emblematów: Ak’e i Xukalnaah. Zdaniem rosyjskich badaczy, Safronova i Beliaeva, najpierw Lacanha’, a od końca V w. n.e. Bonampak były kolejnymi stolicami Xukalnaah. Jednak z tym samym glifem-emblematem Xukalnaah związane też były inne majańskie ośrodki, leżące w tym rejonie.

.

Widok na Wielki Plac i Akropol w Bonampak

      W samym środku placu wznosi się ogromna Stela 1, mająca wysokość sześciu metrów. Upamiętnia ona obchody końca okresu w dniu 2grudnia 780 r. n.e., obchodzone przez króla Yajaw Chan Muwaan II. Zachowana inskrypcja wspomina objęcie tronu, odprawiane rytuały oraz imiona rodziców. Z podanej genealogii wynika, że Yajaw Chan Muwaan II nie wywodził się z dynastii królewskiej, gdyż jego rodzice (zarówno matka, jak i ojciec) używali tytułu sajal, związanego a elitą drugorzędną.

Nie wiadomo dlaczego miasto Bonampak opuszczono zapewne krótko po 800 r. n.e.

Thank you 2

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 16 minut 35 sekund temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Bardzo intensywna wycieczka, dużo informacji i miejsc nieznanych. Piękne miejsca napewno warte zobaczenia.  Może kiedyś będę zwiedzać po Twoich śladach. Jedziemy dalej?

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

sigma001
Obrazek użytkownika sigma001
Offline
Ostatnio: 3 lata 1 miesiąc temu
Rejestracja: 03 paź 2013

Asia-A :

Bardzo intensywna wycieczka, dużo informacji i miejsc nieznanych. Piękne miejsca napewno warte zobaczenia.  Może kiedyś będę zwiedzać po Twoich śladach. Jedziemy dalej?

Trasa objazdu to ponad 4 600 km + przelot.

Całe szczęscie że w autokarze 55 miejsc zajmowało dwadzieścia parę osób.

Dlatego nie wyobrażam sobie podobnej trasy z Rainbow przy komplecie osób.

Drinks

sigma001
Obrazek użytkownika sigma001
Offline
Ostatnio: 3 lata 1 miesiąc temu
Rejestracja: 03 paź 2013

No to Asiu jedziemy dalej

Ssun-pedalek

Pobudka jak zwykle o świcie i jedziemy do Uxmal  miasta Majów założonym prawdopodobnie pomiędzy 987-1007r.

O Uxmal wspominano już w XVI wieku w Relaciones geográficas, przesyłanych Filipowi II, królowi Hiszpanii. Od roku 1588 roku pracował tam hiszpański misjonarz Antonio de Ciudad Real, który dostarczył wielu szczegółowych informacji na temat miasta.

W ciągu trzystu lat panowania Hiszpanów kronikarze, a później historycy, często opisywali budowle Uxmal i to oni nadali im obecne nazwy.

Pierwsze znaczące prace archeologiczne podjęto w Uxmal w 1941 roku. Dzięki nim wiemy, że ślady osadnictwa na tym terenie sięgają okresu preklasycznego. Jednak dopiero w okresie klasycznym Uxmal zaczęło przekształcać się w miasto, które z biegiem lat stało się najwspanialszym przykładem stylu architektonicznego puuc. W późnym okresie klasycznym (600–900)  było już jednym z największych miast na Jukatanie i jednocześnie znaczącym ośrodkiem polityczno-gospodarczym.

    Nad miastem góruje Piramida Wróżbity, wznosząca się na wysokość 35 metrów. Archeolodzy wyróżnili tu aż pięć etapów konstrukcyjnych, które miały miejsce w okresie od VIII do XI wieku. Początkowo była to tylko budowla o charakterze pałacowym, nad którą z czasem wzniesiono podstawę piramidalną i Świątynię II. W kolejnych etapach świątynię tę przykryto, a nad nią powstała Świątynia III. Niestety żadnej z nich nie możemy zobaczyć z zewnątrz. Później zbudowano Świątynię IV z fasadą zoomorficzną i schodami zdobionymi 24 maskami bóstw (12 po każdej stronie). W ostatniej fazie budowy wzniesiono świątynię w najwyższej części piramidy. Piramida ta jest dość nietypowa, gdyż jej podstawa ma kształt elipsy. Na szczyt prowadzą wąskie i bardzo strome schody.

    Do wschodniego boku Piramidy Wróżbity przylega bezpośrednio tzw. Czworokąt Ptaków, który nazwę swą wziął od kamiennych wizerunków ptaków zdobiących fasadę budowli. Tworzą go budowle pałacowe otaczające wewnętrzny dziedziniec od strony południowej, północnej i zachodniej. Każda z nich ma kilka pomieszczeń.

    Czworokąt Mniszek – pochodzący przypuszczalnie z 900 roku – to wielki dziedziniec w formie trapezu, położony na sztucznej platformie i otoczony ze wszystkich stron budowlami, które zostały wzniesione na różnych poziomach i charakteryzują się odmienną ornamentyką. Znajdują się tu w sumie aż 74 komnaty. Górne fasady budowli są zdobione bogatym fryzem, na którym można wyróżnić postacie ludzkie, węże, maski bogów i kamienne mozaiki.

Budowla północna wznosi się na najwyższej platformie i ma aż jedenaście wejść. U jej stóp mamy budynek, który służył zapewne rodzinie władcy do przyglądania się ceremoniom odbywającym się na dziedzińcu.

   W kolejnej części miasta, na wielkiej platformie, wzniesiono Dom Żółwi i Pałac Gubernatora. Dom Żółwi to budowla o podstawie prostokątnej, o długości 29 metrów. Trzy centralne pomieszczenia zostały ze sobą połączone, a dwa osobne znajdują się po stronie wschodniej i zachodniej. Fasadę ozdobiono małymi kolumienkami i kamiennymi żółwiami.

      Na tyłach Pałacu Gubernatora wznosi się Wielka Piramida ze Świątynią Papugna szczycie. Wielka Piramida ma wysokość około 30 metrów i przypuszczalnie stanowi jedną z najstarszych budowli w Uxmal, być może z połowy VII wieku.

   Centrum cywilno-administracyjne Uxmal było otoczone niegdyś murem obronnym, za którym wzniesiono budowle mieszkalne. Poza tym, w mieście zbudowano rozległy system hydrauliczny umożliwiający zaopatrzenie ludności w wodę. Do dziś zachowały się kamienne zbiorniki chultun i depozyty wody zwane aguada, które połączono siecią kanałów.

Zabieramy się z Uxmal, weszliśmy tam gdzie się dało przy temperaturze 41 stopni był to naprawdę niezły wyczyn.

Ssun-smilie water  102

Jedzimy do Meridy,

Alko 2

sigma001
Obrazek użytkownika sigma001
Offline
Ostatnio: 3 lata 1 miesiąc temu
Rejestracja: 03 paź 2013

   Wieczorem dojeżdżamy do Meridy która jest stolicą Jukatanu zwana także Białym Miastem. Piastuje ona miejsce pierwsze w rankingu na najbezpieczniejsze miasto w całym Meksyku. Obecnie miasto zamieszkuje około miliona osób z czego 60% stanowią potomkowie Majów. Swoje narodziny miasto zawdzięcza hiszpańskiej rodzinie konkwistadorów de Montejo, którzy zbudowali je na zgliszczach niegdyś wielkiego miasta Majów – T'ho zwanego także Ichkanzihóo lub Ichcaanzihó co znaczy Miasto Pięciu Wzgórz. Nie chodziło, jednak o wzgórza w dosłownym znaczeniu a o 5 wielkich piramid stojących w mieście. T'ho, zanim zostało zrównane z ziemią istniało kilka set stuleci, dlatego wielu historyków uważa, że Merida jest najstarszym, nieprzerwanie zamieszkanym miastem obu Ameryk.

  Historia zna aż trzech Francisców de Montejo. Pierwszy zwany przydomkiem el Adelantado, czyli Wczesny lub Szef był najokrutniejszym konkwistadorem czasów podboju. Dla Majów, których na Jukatanie doprowadził niemal do całkowitej eksterminacji był tym, czym Hitler i Stalin dla Europy w XX wieku. Kolejnym w kolejce i nie mniej okrutnym był Francisco de Montejo y Leon zwany el Mozo, czyli Chłopak, syn el Adelantado de Montejo. To on właśnie w 1542 roku założył miasto Merida na zgliszczach miasta niegdyś wielkiej i potężnej cywilizacji. Trzecim w historii konkwisty był Francisco de Montejo zwany el Sobrino, czyli Siostrzeniec.

Wracamy do hotelu na kolację. Jutro kolejny intensywny dzień i pobudka o swicie.

Good

.

sigma001
Obrazek użytkownika sigma001
Offline
Ostatnio: 3 lata 1 miesiąc temu
Rejestracja: 03 paź 2013

Natępnego dnia kierujemy się do Chichen Itza ale wcześnie dojeżdżamy do miasteczka Izamal.

    To to niewielkie miasteczko, które leży około 70 km od stolicy Jukatanu, Meridy.

    Izamal na Jukatanie znane jest jako Żółte Miasto, większość budynków w mieście jest, bowiem pomalowana na żółty kolor oraz Miastem Wzgórz, choć tak naprawdę wzgórza nie stanowią dzieła matki natury a starożytnych Majów. Są to, dawne piramidy i świątynie porośnięte selvą. Dawne miasto Majów na ruinach, którego zbudowano Izamal było zamieszkane już w VIII wieku przed naszą erą aż do czasu konkwisty, a nawet po niej.

   Dawne miasto Majów na ruinach, którego zbudowano Izamal było zamieszkane już w VIII wieku przed naszą erą aż do czasu konkwisty, a nawet po niej.

    Klasztor franciszkański pod wezwaniem San Antonio de Padua zbudowano na szczycie majańskiego akropolu

W sierpniu 1993 roku Izamal odwiedził Jan Paweł II, który odprawił msze dla rdzennych mieszkańców tych terenów.

     Miasteczko, choć niewielkie ma długą i burzliwą historię. Niektórzy historycy twierdzą, iż to Izamal, a nie Merida jest najdłużej nieprzerwanie zamieszkanym miastem w chronologii mezoamerykańskiej. Ostatnie burzliwe i tragiczne wydarzenie miało miejsce w latach 70' XX wieku. Pewien oficjel odpowiedzialny za redystrybucję ziem został oskarżony przez mieszkańców o polityczną korupcję. Wysyłano pisma ze skargami do Meridy i stolicy kraju Miasta Meksyk, ale pozostały one bez odpowiedzi. W końcu nieuczciwego oficjela znaleziono ukamienowanego na głównym placu miasta. Przybyłe na miejsce wojsko stacjonowało w mieście kilka dni, ale winnych nigdy nie odnaleziono. Nikt niczego nie widział, nie słyszał i nie wyjawił. Obecnie Izamal to spokojne, senne kolonialne miasteczko z wciąż żywą spuścizną cywilizacji Majów i hiszpańskiej konkwisty.

     Po zwiedaniu kościoła wsiadamy do dorożek aby objechać miasteczko .

Clapping

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 5 godzin 38 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Kolejne piekne miasteczka Majów ! Uxmal też bardzo mi się podoba, imponujące budowle . Widzę,że częściowo ogrodzone więc już nie wszędzie można wchodzić?

Rzeczywiście bardzo ciekawa wycieczka , można zobaczyć mniej znane nam miejsca a równie piekne. Turystów też mniej w tych "zagubionych" osadach.

No trip no life

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 5 godzin 38 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Hej Sigma, jedziemy dalej po Mexico pls ?

No trip no life

Strony

Wyszukaj w trip4cheap