Zdjęcia "naturalne" i "nienaturalne" :) Kilka wyjaśnień i Wasze opinie

33 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
damian
Obrazek użytkownika damian
Offline
Ostatnio: 3 lata 5 dni temu
Rejestracja: 03 wrz 2013
Zdjęcia "naturalne" i "nienaturalne" :) Kilka wyjaśnień i Wasze opinie

Ostatnio na forum niektórym chyba udzieliła się atmosfera wojenna Biggrin... a my tu Putinowskiego reżimu chyba raczej nie chcemy Biggrin Wrzucam więc wątek, którego celem jest wyjaśnienie paru rzeczy i przy okazji będzie to miejsce na opinie Wasze o zdjęciach... aby je tutaj w jednym poście wsadzić i trochę na przyszłość oczyścić forum od oceniania, że ktoś robi zdjęcia fajne ale inne są be bo podkręcone, bo z filtrem bo siakie i owakie.

Ostatnio często pojawiają się posty o naturalnych zdjęciach i tu jak to życiu bywa narosło sporo mitów, obojętnie czy wynikające z niewiedzy czy innego powodu... Patentu na prawdę chyba nikt nie ma, nawet Putin Biggrin więc postarajmy się tu nawrzucać ile się da o "naturalnych zdjęciach", a resztę forum trzymać z daleka od oceniania że takie zdjęcia są ok, a inne to jest tragedia i kaszana. Nie po to chyba wkładamy tu wszyscy swoją cząstkę aby w nagrodę za to, że coś się chce pokazać będzie się dostawało zjebki, że zdjęcie miało być takie, siakie, takim obiektywem, bez filtra itd. Utnijmy więc to póki się tli i tolerujmy się wzajemnie, nasze gusta i patrzenie na świat (również na zdjęcia).

Moja opinia o naturalnych zdjęciach czyli w takim znaczeniu tutaj aby pokazywało to samo co widzi ludzkie oko Biggrin

Trzeba zdać sobie sprawę, że zdjęcie to zawsze jest tylko w jakimś przybliżeniu wierną kopią tego co się widzi z wielu powodów. Na to czy zdjęcie oddaje wierną kopię ludzkiego oka ma wpływ wiele czynników:

np według mnie najważniejsze:

- sposób robienia zdjęcia czy jpg czy raw.

Jeśli raw (czyli plik "jakby klisza goła") to już z racji tego, że to "klisza" więc trzeba go wywołać i od wywołania zależy jaki będzie wynikowy efekt. Czy zdjęcie robione w jpg jest naturalne? Też nie do końca bo na wynikowe zdjęcie ma wpływ wiele rzeczy począwszy od samego aparatu, skończywszy na jego ustawieniach. Jeśli w aparacie mamy ustawiony program np. krajobrazy, żywe kolory itp to czy to zdjęcie jest naturalne? Nie Biggrin Bo wtedy aparat za pomocą swojego oprogramowania podkręca kolory, kontrast itd (czyli tak samo to działa jak w przypadku raw tylko tam sami sobie dobieramy różne opcje i mamy ich znacznie więcej, a tu jesteśmy zdani na aparat i jego mądrość). Według mnie więc opinia, że zdjęcia naturalne wrzucone prosto z puszki jpg sa bardziej naturalne od tych wywoływanych z raw nie ma sensu bo te jpg prosto z puszki mogą być czasem bardziej podkręcone od wywoływanych z raw.

Jesli ktoś jest dobry w wywoływaniu rawów i chce osiągnąć możliwie najwierniejszy obraz, ma dobry monitor (np. prawie wszystkie wyświeltacze w laptopach przekłamują kolory, konstrast itd) to zazwyczaj potrafi to lepiej zrobić od automatu aparatu... oczywiście gorzej też można i często tak jest w początkowym okresie ale mając raw zawsze można sobie takie zdjęcie ponownie wywołać dając inny obraz wynikowy za jakiś czas wraz z większymi umiejętnościami Yes 3

- używanie wspomagaczy - np filtry szare, połówki, polaryzacyjne itd. Obojętnie jak ktoś by zaklinał rzeczywistość to takie filtry wpływają na zdjęcie, kolorystykę, konstrast itd. Jest to więc zawsze jakaś ingerencja.

- umiejętność robienia zdjęcia w różnych warunkach oświetleniowych. Czasem jedno miejsce w zależności od pory dnia diametralnie się różni, gdy się doda do tego jeszcze, że zdjęcie można robić z różnych stron (np tyłem do słońca, przodem itd) to wynik może być bardzo różny. Ktoś więc kto wie kiedy robić zdjęcia, jak się ustawić może w praktyce zrobić "mocno podkręcone" na pierwszy rzut oka zdjęcie... które faktycznie oddawało w danym momencie i czasie rzeczywistość... a inny zrobi o innej porze, nie wiedząc jak i ma inny efekt. Które jest naturalne wtedy gdy oba zdjęcia zostaną wrzucone z danego miejsca do sieci? Według mnie oba będą w miarę "naturalne" Biggrin

Jeszcze parę słów o HDR bo się tu o tym czasem wspomina o tym ale mało osób wie co to jest Biggrin  HDR to technika robienia zdjęcia polegająca na zrobieniu kilku pstryków tego samego kadru, z których część jest niedoświetlona, a pozostała część prześwietlona. W wyniku czego otrzymuje się sceny charakteryzujące się dużą rozpiętością tonalną (w skrócie dającą więcej szczegółów, które pojedynczym pstrykiem nie są rejestrowane z powodu ograniczeń aparatu. HDR sam w sobie ma się nijak do podkręcania kolorów na zdjęciu). Tutaj można zobaczyć  parę ujęć i przykład efektu z oknem. Czy można mówić że HDR to zdjęcie naturalne lub nie? To zależy... czasem w pewnych warunkach hdr może dać wierniejszy obraz niż jakiekolwiek zrobione zdjęcie i wiernie obrobione, z drugiej strony jeśli wywołujemy hdr to często programy obsługujące technikę hdr umożliwiają podkręcanie pewnych rzeczy jak np ilość szczegółów itp. Gdy ustawimy sporą liczbę szczegółów to zdjęcie idzie w stronę obrazka i zaczyna być coraz mniej naturalne. Nie można jednak mówić, że HDR jest lub nie jest naturalnym zdjęciem (oddającym rzeczywistość) bo wszystko zależy od tego jak się go wywoła (czyli tak jak z raw bo tam też od wywołania najwięcej zależy).

Podsumowując sprawę - naturalność jest tutaj zawsze umowna bo idealnie wiernej nie mamy nigdy i nawet jak ktoś robi fotę na automacie w jpg z ustawionymi żywymi kolorami to ma też podkręcone zdjęcie wynikowe Biggrin ... a na dodatek jeszcze dochodzi jedna sprawa - czy chcemy uzyskać idealną naturalność... bo kto powiedział, że to jest jedyna prawda wrodzona i wszystkie inne możliwości są be? Biggrin To by było nawet nudne gdyby były tylko aparaty w sklepach mające jeden "płaski" program, bez ustawień i każde zdjęcie by wtedy było podobne. Tak było 30 lat temu. Każdy ma swoje preferencje, swój gust i nawet jak mu kogoś innego zdjęcia nie podchodzą to nie krytykujmy się wzajemnie. Nie jesteśmy fotografami i każdy robi zdjęcia takie jakie mu pasują, jakie potrafi lub jakie chce zrobić Drinks

Na koniec dodam jeszcze taką sprawę - praktycznie wszystkie zdjęcia z gazet, folderów itp itd skończywszy na zdjęciach, które zamawiamy u fotografa aby uwiecznił nasz ślub zazwyczaj są podkręcane w jakiś sposób, a często nawet retuszowane co jest jeszcze dalej idącą ingerencją. Czy nam się to podoba czy nie to każdy niech ma swoją opinię, świata nie zawrócimy tak czy siak.

ps. Ja osobiście lubię zdjęcia i podkręcane i możliwie wierne, a bardziej patrzę na to co na nich jest "opowiedziane". Robię foty od paru lat w raw tylko, czasem używam filtrów. Więcej niż połowa moich zdjęć po przeględnięciu kompletnie mi się nie podoba Yes 3 . Tutaj jednak ani jednej fotki nie wybierałem, nie kadrowałem, nie wywoływałem, nie ma tu też u Ani ani jednej fotki faktycznej HDR (złożonej z kilku zdjęć w jedno zdjęcie), czy np panoramy ... a robię sporo takich a tu czasem Ania wrzuca tylko jakieś pojedyncze strzały większej panoramy... heh ale taka panorama z kilku zdjęć też jest nienaturalna Biggrin więc może dobrze że nic nie wrzucam bo nie mam czasu Biggrin . Wszystko i tak zależy od wywołania bo jedno zdjęcie można pokazać na 100 sposóbów.

To napijmy się browara razem Drinks ... jak ktoś ma jakieś uwagi, bluzgi to proszę tutaj swoje opinie czy żale wrzucić, a inne tematy zostawmy w spokoju i cieszmy się relacjami, światem, poradami zamiast na siebie naskakiwać i mówić co jest dobre a co złe Drinks . Jak ktoś poświęca swój czas, pisze dla nas wszystkich relację i podoba nam się to co czyta lub ogląda to pochwalmy... ale czy musimy krytykować się i spierać w relacjach o takie jakby nie patrzeć bzdury? Nie. Zawsze można przecież nie czytać pewnych relacji czy nie oglądać zdjęć.

Proszę więc o więcej tolerancji aby była tu miła atmosfera bez krytykowania się wzajemnienie bo każdy ma prawo wypoczywać jak mu się podoba i robić zdjęcia też takie jakie chce lub potrafi Drinks

Asia
Obrazek użytkownika Asia
Offline
Ostatnio: 3 lata 3 dni temu
Rejestracja: 04 wrz 2013

Damian Good Good Good Drinks

...nieważne gdzie, ważne z kim...

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 3 godziny 27 sekund temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

No to cieszmy sie zyciem i naszymi podrózami tymi co były i te co przed nami Drinks  Yahoo

No trip no life

Mara
Obrazek użytkownika Mara
Offline
Ostatnio: 2 lata 8 miesięcy temu
Rejestracja: 04 wrz 2013

Po pierwsze fotografia jest sztuką, tak wiec  po co bawić sie w to czy zdjecia naturalne czy  nienaturalne,  po co sie wogóle zajmować tym tematem ?

www. Podróże z globusem w torebce, gdzie skrobię swe relacje od czasu do czasu  Dirol

Peg
Obrazek użytkownika Peg
Offline
Ostatnio: 5 miesięcy 4 dni temu
Rejestracja: 06 wrz 2013

Damian Drinks

damian
Obrazek użytkownika damian
Offline
Ostatnio: 3 lata 5 dni temu
Rejestracja: 03 wrz 2013

Mara dobrze, że dodałaś jeszcze sprawę sztuki bo to już samo też daje nieskończoność i ma się nijak do 100% wiernych zdjęć, a próbować może każdy i nikt nie jest od razu mistrzem zarówno jeśli chodzi o ustawienia aparatu, kadrowanie, wywoływanie itd... my na forum turystycznym w fotografii jesteśmy chyba zbyt "mali" - zostawmy więc krytykę tym co się na tym faktycznie znają i skupmy się na wczasach i pozytywach z tym związanych.

ps. te browary to ja już pauzuję Biggrin Już kilka kolejek poszło tutaj a ja od dzisiaj na głodówce bez głodówki Biggrin i mogę tylko arbuzy wrzucać w siebie Biggrin

Lenuś
Obrazek użytkownika Lenuś
Offline
Ostatnio: 3 tygodnie 5 dni temu
Rejestracja: 12 wrz 2013

Damian, przeczytałam....i siedze cicho Biggrin

elka
Obrazek użytkownika elka
Online
Ostatnio: 41 minut 26 sekund temu
Rejestracja: 04 wrz 2013

Damian

napisałeś to tak po prostu, że nawet blondynka zrozumiała, thxBiggrin

julka2
Obrazek użytkownika julka2
Offline
Ostatnio: 3 lata 1 miesiąc temu
Rejestracja: 05 wrz 2013

A ja jestem czarna i nawet Damian nie dał rady mi wytłumaczyć tych wszystkich fotograficznych pojęć Scratch one-s head  Czarna magia poprostu Biggrin Dla mnie aparat fotograficzny ma tylko jeden przycisk Biggrin

tonder
Obrazek użytkownika tonder
Offline
Ostatnio: 1 rok 10 miesięcy temu
Rejestracja: 04 wrz 2013

julka2 :

A ja jestem czarna i nawet Damian nie dał rady mi wytłumaczyć tych wszystkich fotograficznych pojęć Scratch one-s head  Czarna magia poprostu Biggrin Dla mnie aparat fotograficzny ma tylko jeden przycisk Biggrin

Julciu zgadzam sie z toba w 100% dla mnie to czaaaarna magia (co widac po moich fotkach) najlepiej mi sie robi fotki...telefonem Blum 3

julka2
Obrazek użytkownika julka2
Offline
Ostatnio: 3 lata 1 miesiąc temu
Rejestracja: 05 wrz 2013

Tonderku mnie się tam Twoje fotki podobają Good Najważniejsze jest co na nich możemy podziwiać Smile

Strony

Wyszukaj w trip4cheap