--------------------

____________________

 

 

 



Grecja 2021 - Santorini

47 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 2 dni 19 godzin temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Emporio (Εμπορειό)

Emporio (Emborio) to wyjątkowo urokliwe cykladzkie miasteczko, liczące ok. 3 tys. mieszkańców. Leży ok. 3 km na wschód od Akrotiri. W starej części Emporio są strome, wąskie zaułki otoczone białymi domkami. Ponad zabudowaniami widnieją ruiny dawnego weneckiego zamku, a w samej miejscowości stoją dwa kościoły: kościół p.w. św. Nikity (Ιερό Ναΰδριο Αγίου Νικήταi kościół p.w. NMP (Ιερός Ναός Παναγίας Μεσανής) - jedna z najstarszych świątyń na wyspie. Na wjeździe do Emporio znajduje się także niewielka kamienna kaplica p.w. św. Mikołaja (Παρεκκλήσι Αγίου Νικολάου Μαρμαρίτη), usadowiona na szczątkach pogańskiego sanktuarium z III wieku p.n.e.

-----

Na punkcie widokowym na brzegu kaldery w drodze z Akrotiri do Emporio.


Kościół p.w. NMP (Ιερός Ναός Παναγίας Μεσανής) w centrum miasteczka.



Na ulicach Emporio.

 

-----

Oia (Οία) raz jeszcze

Ostatniego dnia naszego pobytu na Santorini pojechaliśmy jeszcze raz do Oii, aby zobaczyć słynny zachód słońca. Pochodziliśmy trochę po miasteczku, ale już na 1,5 godziny przed czasem, gdy słońce miało skryć się za horyzontem uliczki miasteczka zaczęły zapełniać się tłumem turystów, a co lepsze punkty widokowe były już zajęte.
A tłum wciąż gęstniał. W takich okolicznościach darowaliśmy sobie dalsze oczekiwanie i wróciliśmy do naszego hotelu w Monolithos. Dzisiaj trochę żałuję, ale - z drugiej strony - piękne zachody słońca widzieliśmy i w innych miejscach, zarówno w kraju, jak i za jego granicami...

Rankiem następnego dnia opuściliśmy nasz hotel i pojechaliśmy na lotnisko, oddaliśmy wypożyczony samochód i bezpośrednim rejsem "Lotu" odlecieliśmy do Warszawy.

-----

Na spacerze uliczkami Oii.



Jesteśmy już na pokładzie samolotu i kołujemy na start.

 



Ostatnie widoki greckich wysp. Τα λέμε Ελλάδα!

 

https://www.youtube.com/watch?v=eXvmH7U_Ddo

-----

Dziękuję za uwagę.

trina
Obrazek użytkownika trina
Offline
Ostatnio: 4 miesiące 3 tygodnie temu
Rejestracja: 30 sty 2014

Na Santorini zawsze miło popatrzeć:)

W Emborio najciekawsze i najładniejsze jest to, co powyżej głównej szosy i tego wielkiego kościoła, czyli labirynt białych domków i małych kościółków w pobliżu ruin zamku, czyżbyście tam nie weszli? Podobnie zresztą w Pyrgos.

achernar51swiat :

-----

Kościół p.w. św. Teologa (Ιερός Ναός Άγιος Θεολόγος) w Pirgos.

Jeden z licznych kościołów w Pirgos (niestety, nie zapamiętałem, kto jest jego patronem).

Te kościoły znajdują się nie w Pyrgos, lecz w Exo Gonia. Ten duży zółty to Agios Charalambos, a ten drugi to kaplica przycmentarna, pokazałam ją bliżej w mojej relacji z Santorini.

trina
Obrazek użytkownika trina
Offline
Ostatnio: 4 miesiące 3 tygodnie temu
Rejestracja: 30 sty 2014

Nel :

O stanowiskach archeologicznych na Santorini nie wiedziałam.. 

Ach ta pamięć... Widziałaś je w mojej relacji:

http://www.trip4cheap.pl/forum/relacje-grecja/santorini-wulkan-z-pocztowek

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 10 minut 12 sekund temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Trina , co innego czytać co innego widzieć. Dla tego co się samemu widzialo pamięć jest dużo trwalsza Biggrin

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 2 dni 19 godzin temu
Rejestracja: 01 cze 2020

trina :

Na Santorini zawsze miło popatrzeć:)

W Emborio najciekawsze i najładniejsze jest to, co powyżej głównej szosy i tego wielkiego kościoła, czyli labirynt białych domków i małych kościółków w pobliżu ruin zamku, czyżbyście tam nie weszli? Podobnie zresztą w Pyrgos.

achernar51swiat :

-----

Kościół p.w. św. Teologa (Ιερός Ναός Άγιος Θεολόγος) w Pirgos.

Jeden z licznych kościołów w Pirgos (niestety, nie zapamiętałem, kto jest jego patronem).

Te kościoły znajdują się nie w Pyrgos, lecz w Exo Gonia. Ten duży zółty to Agios Charalambos, a ten drugi to kaplica przycmentarna, pokazałam ją bliżej w mojej relacji z Santorini.

Dzięki za informację. Pewnie św. Charalambos był teologiem, skoro i takim mianem określa się nazwę kościoła. Lokalizację poprawię, bo wydawało mi się, że jest to już Pirgos. Cóż, errare humanum est. Pozdrawiam. Biggrin

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 2 dni 19 godzin temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Na Santorini zawsze miło popatrzeć:)

W Emborio najciekawsze i najładniejsze jest to, co powyżej głównej szosy i tego wielkiego kościoła, czyli labirynt białych domków i małych kościółków w pobliżu ruin zamku, czyżbyście tam nie weszli? Podobnie zresztą w Pyrgos.

Wstyd się przyznać, ale nie weszliśmy. Ale może to jeden z powodów, by kiedyś tu wrócić. Pozdrawiam jeszcze raz. Biggrin

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 2 dni 13 godzin temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

ja bardzo chetnie na santorini kiedyś wrócę, tak właśnie na kilka dni pobytowo....- ech slicznie; Santorni nigdy dość, mino komercji! 

Archernar- speszyl for ju Biggrin : dwa moje "santoriniowe malunki" z ubiegłego roku z serii "tęsknota za wakacjami", to wybierz sobie Preved

Piea

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 2 dni 19 godzin temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Piea :

ja bardzo chetnie na santorini kiedyś wrócę, tak właśnie na kilka dni pobytowo....- ech slicznie; Santorni nigdy dość, mino komercji! 

Archernar- speszyl for ju Biggrin : dwa moje "santoriniowe malunki" z ubiegłego roku z serii "tęsknota za wakacjami", to wybierz sobie Preved

Osiołkowi w żłoby dano, bo oba obrazki są śliczne... Gratuluję talentu i serdecznie pozdrawiam. Lol

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 2 dni 13 godzin temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

nie przesadzaj z tym talentem, bo jak sam widzisz - błędów jest na obu obrazkach całe mnóstwo Laugh 1 , ale machanie pedzelkiem sprawia mi frajdę i to się liczy a nie efekt; w końcu ze mnie taka artystka jak i baletnica Girl haha , więc w ogóle się nie stresuję tymi bohomazami Biggrin ; nie mniej:  dzięki za miłe słowa, rownież ślę  Pozdrowionka serdeczne! Ssun-Flower4You

Piea

trina
Obrazek użytkownika trina
Offline
Ostatnio: 4 miesiące 3 tygodnie temu
Rejestracja: 30 sty 2014

[quote=achernar51swiat

Dzięki za informację. Pewnie św. Charalambos był teologiem, skoro i takim mianem określa się nazwę kościoła. 

[/quote]

Raczej nie o to chodzi. Tam jestteż  kościół Agios Theologos, bardzo blisko tego dużego, lecz poniżej w wiosce i pewnie stąd te pomyłki. W dodatku do Agios Theologos w googlach jest podpięte zdjęcie Agios Charalambos, bez sensu...

Strony

Wyszukaj w trip4cheap