2019

 


"Kto nie widział Grenady ten nie widział nic" - mówią Hiszpanie

52 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
Dana_N
Obrazek użytkownika Dana_N
Offline
Ostatnio: 3 godziny 10 minut temu
Rejestracja: 07 paź 2013
"Kto nie widział Grenady ten nie widział nic" - mówią Hiszpanie

 W Grenadzie byłam  w kwietniu 2013. Rozpoczęłam pisanie relacji na "umarłym forum"...ale później z powodu forumowych zmian brakło chęci, żeby dokończyć. Już miałam odpuścić...i nie wracać do tematu, ale dzisiaj przeczytałam taki wpis Momity:

"WIesz Swierszczu jaka jest moja ulubiona relacja z forum? - Relacja po kŧórej długo nei moglam zasnąc w nocy i o której rozmyśłałam wiele dni? Podróz której zazdroszczę NAJBARDZIEJ? Relacja Dany pt "Biała Pustynia" z EGIPTU.  "

Nie trzeba lepszej motywacji, żeby napisać o podróży. Dzięki Momita:-) Być może moja relacja z Grenady też komuś się spodoba...albo przynajmniej pomoże w planowaniu wycieczki w ten rejon.

Moja Grenada, to dedykacja dla Momity...i dla Nelciowatej, która wielokrotnie mnie motywowała do pracy Smile

"Kto nie widział Grenady, ten nic nie widział", mówią Hiszpanie. Jeśli przyjąć, że mają rację, to z czystym sumieniem mogę teraz powiedzieć, że "coś" widziałam .
Kiedy okazało się, że moja szkolna koleżanka właśnie przez jakiś czas będzie pracować w Grenadzie, było jasne, że nadszedł czas na spełnianie marzeń, które długo czekały na realizację. Andaluzja była miejscem, które chciałam poznać, ale jakoś zawsze nie po drodze było...
Grenada Grenadą, ale całkiem niedaleko Grenady jest niezwykłe miejsce. Jedno z tych, które na mnie zrobiły ogromne wrażenie od pierwszego wejrzenia, czyli od momentu, kiedy zobaczyłam zdjęcia tego miejsca w Internecie. Wrażenie niemal takie, jakie miałam kiedyś po obejrzeniu zdjęć Białej Pustyni. Ale po kolei Smile
Jak zwykle na wysokości zadania stanął Ryanair, proponując tani lot. Co prawda lot z Krakowa, ale ponieważ mieszkam a samym centrum Polski, to i do Krakowa w miarę blisko, a i połączenie Intercity nad wyraz szybkie. Lot do Malagi, za 440zł w obie strony.

Dana_N
Obrazek użytkownika Dana_N
Offline
Ostatnio: 3 godziny 10 minut temu
Rejestracja: 07 paź 2013

Lotnisko w Maladze znajduje się zaledwie kilka kilometrów za miastem. Jest duże. Trzy terminale obsługują loty do 120 krajów świata i do największych miast Hiszpanii. Ryanair ma stanowiska check-in w terminalu 2...ale jeśli leci się tylko z bagażem podręcznym, to trzeba przejść do terminalu 3 /około 500m/, bo tam znajdują się stanowiska kontroli bezpieczeństwa.

Do centrum /i dworca autobusowego i kolejowego / można pojechać sprzed hali przylotów autobusem A. Bilet kosztuje 3 euro, można kupić u kierowcy. Autobus odjeżdża mniej więcej co pół godziny. Pierwszy o 07.00, ostatni o 24.00. /z dworca na lotnisko pierwszy o 06.25, ostatni o 23.30/. Można jechać również autobusem nr 19, który jest tańszy/ bilet 1,20 euro/, ale jeździ rzadziej oraz pociągiem.

Z dworca autobusowego w Maladze można dojechać w każde miejsce w Hiszpanii. Dworzec jest dobrze zorganizowany, nie ma problemów, żeby porozumieć się po angielsku, do dyspozycji podróżnych wiele restauracji i barów.

Bilet można kupić w kasie, albo w automacie. Automat ma wersję anglojęzyczną, jest prosty w obsłudze. Przyjmuje zarówno gotówkę, jak i kartę.

Osobom, które zamierzają podróżować po Hiszpanii polecam stronę hiszpańskiej firmy transportu autobusowego/ ALSA, to taki hiszpański "PKS" :-)/, jest dobrze skonstruowana, czytelna...i bardzo pomocna.

http://www.alsa.es/en/buy-and-schedules/national/?searchType=common

Jednym ze sposobów zwiedzania Malagi jest skorzystanie z autobusu wycieczkowego, który zaczyna trasę na dworcu i tam można kupić bilet.

Dana_N
Obrazek użytkownika Dana_N
Offline
Ostatnio: 3 godziny 10 minut temu
Rejestracja: 07 paź 2013

Witaj Shadi Smile  Zawsze miło Cię widzieć Clapping Smile

lamia
Obrazek użytkownika lamia
Offline
Ostatnio: 1 miesiąc 2 tygodnie temu
Rejestracja: 27 wrz 2013

Zamieniam się w słuch - uwielbiam Hiszpanię. Yahoo

Podróż to jedyny zakup, który czyni Cię bogatszym.

Dana_N
Obrazek użytkownika Dana_N
Offline
Ostatnio: 3 godziny 10 minut temu
Rejestracja: 07 paź 2013

lamia Smile

Odległość między Malagą a Grenadą wynosi 135km. Bilet na zwykły autobus kosztuje 11 euro, a na pospieszny, komfortowy, z bardzo wygodnymi siedzeniami 13 euro. Autobus jedzie 1 godzinę i 45 min, drogą A-92, ale jak ma się do dyspozycji samochód, można wybrać trochę dłuższą/ 155km/ ale niezwykle malowniczą drogę A-44 i A-7, wzdłuż wybrzeża.

Grenada jest miastem zamieszkałym prze 270 tys. ludzi, położonym u podnóża pasma Sierra Nevada, będącego częścią Gór Betyckich. Do Sierra Nevada należą drugi i trzeci z najwyższych szczytów Hiszpanii, czyli Mulhacen- 3480m n.p.m. i Pico de Veleta - 3395m n.p.m.
Na zdjęciu poniżej, z lewej strony, widoczny szczyt Pico de Veleta, gdzie znajduje się najwyższa w Europie droga, która dla samochodów kończy się 10km przed szczytem, a dalej dostępna jest tylko dla rowerzystów.

Będąc w Grenadzie, można jednego dnia wybrać się w góry, gdzie do końca lipca leży śnieg...

...a godzinę później opalać się na wybrzeżu Costa del Sol. Odległość między zimą i latem wynosi 70km :-).

Czasem przez przypadek, można na plaży spotkać uroczą modelkę Smile

Nelcia
Obrazek użytkownika Nelcia
Offline
Ostatnio: 14 godzin 14 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Dana, no nareszcie znowu jestes  Smile

No trip no life

Dana_N
Obrazek użytkownika Dana_N
Offline
Ostatnio: 3 godziny 10 minut temu
Rejestracja: 07 paź 2013

 Nelcia Smile

130 km na południe od Grenady znajduje się miejscowość Nerja. To właśnie to miejsce wzbudzało we mnie największe emocje przed wyjazdem, a dziś uważam, że to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc, jakie widziałam.

Jaskinia Nerja została odkryta całkiem niedawno, bo w styczniu 1959 roku, przez kilku chłopców szukających nietoperzy. Dzisiaj mówi się już o zespole jaskiń, ponieważ kolejne zostały odkryte w 1960 i w 1969r. Wiek jaskiń szacuje się na 5 milionów lat. Znaleziono tam wiele śladów życia ludzi i zwierząt, a w 2012 roku odkryto najstarsze na świecie rysunki skalne, które powstały prawdopodobnie 43000 lat temu i zostały wykonane przez człowieka neandertalskiego.

Jaskinia zrobiła na mnie ogromne wrażenie, nie spodziewałam się, że jest aż tak wielka. Kolumna naciekowa na zdjęciu poniżej należy do największych na świecie, ma 32m wysokości...czyli mniej więcej tyle, co 11 piętrowy blok.

Dana_N
Obrazek użytkownika Dana_N
Offline
Ostatnio: 3 godziny 10 minut temu
Rejestracja: 07 paź 2013

Niestety w jaskini nie można używać lampy błyskowej, a jest dość ciemno...więc na zdjęciach jaskinia wygląda gorzej niż w rzeczywistości. Polecam więc wirtualną wycieczkę do jaskini.

http://www.cuevadenerja.es/visitavirtual/galeriasturisticas.html

Jaskinia Nerja jest czynna przez cały rok, oprócz 1 stycznia i 15 maja.
Zimą w godzinach 10-14...16-18.30
Latem od 10 do 19.30, przy czym lato, to lipiec i sierpień...a przez pozostałe 10 miesięcy zima Lol
Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 8.50 euro, dla dzieci 4.50, dzieci do 6 roku życia bezpłatnie.

Bartek
Obrazek użytkownika Bartek
Offline
Ostatnio: 5 miesięcy 2 tygodnie temu
Rejestracja: 29 paź 2013

Relacja zapowiada sie swietnie. Dobrze, bo norwegian ma niezle ceny na wyloty w przyszlym roku do Malagi;) Pozdrawiam!

Darek K.
Obrazek użytkownika Darek K.
Offline
Ostatnio: 2 lata 2 miesiące temu
Rejestracja: 05 wrz 2013

Przysiadam na boku i czytam, oglądam, czytam, oglądam.... 

Peg
Obrazek użytkownika Peg
Offline
Ostatnio: 2 miesiące 3 dni temu
Rejestracja: 06 wrz 2013

Darek posuń się trochę to i ja poczytam i pooglądam bo zapowiada się kolajna ciekawa relacja Biggrin

Strony

Wyszukaj w trip4cheap