--------------------

____________________

 

 

 



Kanada - zachodnie wybrzeże od Vancouver do Jasper i Banff - 3500km wśród dzikiej natury - czerwiec/lipiec 2017

129 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
LORD
Obrazek użytkownika LORD
Offline
Ostatnio: 5 lat 3 miesiące temu
Rejestracja: 11 maj 2015
Kanada - zachodnie wybrzeże od Vancouver do Jasper i Banff - 3500km wśród dzikiej natury - czerwiec/lipiec 2017

Nie ma to jak zacząć letnie wakacje od "K". A literka "K" kojarzy się z "kurde długim lotem", albo "kurczaki" z dużym przesunięciem czasu, jak mawia moja Znajoma Biggrin  ... czemu nie zacząć wakacji od A,  ale skoro ferie zimowe były na "B" względnie "M"*, to wakacje letnie idealnie pasuje, żeby zacząć od K, względnie od "C"...  dobra nie mieszam dalej... lecimy do Kanady, względnie Canady i to jeszcze na jej zachodnie wybrzeże  Biggrin . Tutaj znowu ciśnie się na usta literka K... "kurczaki" - daleko Biggrin , - 9 godzin do tyłu...

*"B" to Birma , "M" to Mjanma Biggrin czyli "B" = "M"

Wyjazd na zachodnie wybrzeże Kanady wiąże się przede wszystkim z możliwością obcowania z naturą. Miałem jakieś tam wyobrażenie gdzie lecę, ponieważ planując podróż i ustalając swój program, przeglądałem masę zdjęć  u wujka Googla, ale to co zobaczyłem na miejscu, przerosło moje najśmielsze oczekiwania.  Wysokie góry, w dolnych partiach zalesione, a w wyższych skaliste, lub jeszcze pokryte śniegiem, bądź czapą lodowca, niezmierzone połacie zdrowych lasów, bajecznie urokliwe jeziora, o szmaragdowej barwie wody czy ogromne wodospady przepuszczające tony wody. Takie warunki upodobało sobie do życia wiele gatunków zwierząt, którym tutaj nikt nie robi krzywdy.

Bilety na mailu, trasa poniekąd uzgodniona z towarzyszami podróży - "R" czyli "R"odziną Biggrin . Jeszcze tylko należy wyrobić eTA - każdy podróżujący do Kanady  ma obowiązek posiadania eTA (Electronic Travel Authorisation - elektroniczna autoryzacja podróży). Otrzymanie eTA jest procesem krótkim (zajmuje kilka-kilkanaście minut) i odbywa się drogą internetową. Należy wypełnić znajdujący sie na stronie www ambasady Kanady wniosek dostępny wyłącznie w języku angielskim lub francuskim  i odpowiedzieć na kilka zaje**** prostych pytań Biggrin .  Wniosek ten przypisany jest do paszportu, ważny przez 5 lat, a kosztuje 7 CAD - płatność kartą kredytową.

Fajnie,  że  "R" ma w Vancouver "R"  Biggrin   (dla czytających wieczorem lub zmęczonych robotą, napiszę, wprost - fajnie, że moja rodzina ma w Vancouver rodzinę, u której możemy przenocować kilka nocek Biggrin , pozajadać się pyyyyysznymi owocami morza i pozwiedzać, ponoć  najpiękniejsze miasto na świecie - Vancouver i zgubić Jetlag, przed wyruszeniem w trasę po BC oraz A Biggrin (British Columbii i Albercie).

W Vancouver postanowiliśmy odwiedzić Stanley Park, stare miasto Gastown, Chinatown, Capilano Park, Granville Island, Deep Cove, spenetrować jakieś mole z ciuchami i generalnie powłóczyć się po mieście bez celu. Na to mieliśmy przeznaczone 3 dni po przylocie, oraz 4 dni przed odlotem do Polski... reasumując bardzo luźny plan.

Jak wypożyczyliśmy  furmankę to plan był już w miarę "sztywny" Biggrin

  • 28 czerwca: w drodze do Whistler, zatrzymamy się przy Shannon Falls, następnie Brandywine Falls, a w Whistler wjedziemy jedną z najdłuższych wiszących kolejek gondolowych na świecie "Peak 2 Peak" .
  • 29 czerwca: wyjazd do Blue River na safari w celu podglądania miśków, przejazd przez Park Wells Gray.
  • 30 czerwca: w drodze do Hinton ( o wiele tańsze noclegi niż w P.N Jaspar) spacerek pod najwyższy szczyt kanadyjskiej części Gór Skalistych – Mt. Robson, w okolicach Jasper zerkniemy na Pyramid i Patricia Lake.
  • 1 lipca: będąc w P.N Jasper, poświętujemy 150 lecie niepodległości Kanady w miasteczku o tej samej nazwie, a następnie przejedziemy kanionem Maligne do jeziora Medicine i zaliczymy rejs stateczkiem po jeziorze Maligne Biggrin .
  • 2 lipca: przejazd Icefield Parkway, po drodze zatrzymamy się przy wodospadach Athabasca i Sunwapta, następnie wjedziemy na lodowiec Athabasca, odbędziemy trek Parker Ridge Trailhead, by spojrzeć z góry na lodowiec Saskatchewan. Nocleg w Lake Louise.
  • 3 lipca: podjedziemy pod jezioro Lake Louise, jeziorko Moraine, powspinamy się do jeziora Mirror, a następnie odwiedzimy lodowiec Peyto, oraz pospacerujemy kanionem Johnston.
  • 4 lipca: Banff i okolice, a tam pospacerujmy nad Minnawanka Lake, podjedziemy pod wodospad Bow, zobaczymy Tunnel Mountain, a w dalszej drodze podjedziemy pod wodospad Takakkaw i cykniemy parę zdjęć nad jeziorem Emerald.
  • 5 lipca: Golden i okolice, wjedziemy Gondola Express i może uda nam się zobaczyć wilki Biggrin .
  • 6 lipca: powrót do Vancouver (ponad 700 km)
  • 7 lipca: prom na Vancouver Island i nastęonie pojedziemy na zachodnie wybrzeże wyspy do Ucluelet, a tam pospacerujemy trasą Wild Pacifik Trail.
  • 8 lipca: inny odcinek trasy Wild Pacifik trail, a w drodze do Victora pospacerujmy po Cathedral Grove.
  • 9 lipca: Victoria - stolica regionu British Columbia i Butchart Gardens, wieczorem prom do Vancouver.

Całość trasy szacujemy na 3500 km.

Mimo, że nie lubię miast, to myślę, że warto dać Vancouver szansę.  Po pierwsze, uważane za najpiękniejsze kanadyjskie miasto, a w międzynarodowych rankingach "Top best cities to live" już od wielu lat plasuje się na trzeciej pozycji po Melbourne i Wiedniu. Trudno się jednak dziwić, skoro panuje tu łagodny klimat, miasto położone jest w pięknej scenerii - nad brzegiem oceanu i w sąsiedztwie wysokich gór, których szczyty nawet w lecie pokryte są sporą warstwą białego puchu. Miasto tętni życiem z powodu wielu ciekawych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, a wielokulturowość obrazuje, że każdy czuje się w tym miejscu fantastycznie.

www.foto-tarkowski.com

a robota to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu...

LORD
Obrazek użytkownika LORD
Offline
Ostatnio: 5 lat 3 miesiące temu
Rejestracja: 11 maj 2015

Pierwszą atrakcją jaką zdecydowaliśmy się odwiedzić w Vancouver jest park Capilano.  Można do niego dojechać liniowym autobusem, jak i również bezpłatnym shuttle, który jedzie co 20 minut z położonego w centrum miasta – Canada Place. Cena wejścia 45 CAD dorosły, 16 dolców dziecko (mając ulotkę, którą bezpłatnie wzięliśmy z informacji turystycznej, dostajemy 1 CAD rabatu na głowę Biggrin ). Tutaj wejście do parku  - pośród indiańskich totemów i rękodzieł ówczesnych mieszkańców tych ziem.

DSC_8389

DSC_8393DSC_8395Główną atrakcją tego miejsca jest wiszący most Capilano Suspension Brigde o długości 137 metrów oraz o wysokości 70 m, nad rwącą górską rzeką o tej samej nazwie. Trafiliśmy tutaj w niedzielę, nie był to chyba najlepszy pomysł Wink .  Zdjęcie poniżej wydaje się temu zaprzeczać, ale stanąłem po prostu na środku mostu i udawałem głuchoniemego Wink . Kolejne zdjęcie potwierdzi ten fakt.

DSC_8400DSC_8405DSC_8403Po przejściu przez most można wysłuchać prelekcji Rangerów o zwierzętach żyjących w okolicznych puszczach, prezentują oni również występujące tu ptaki.

DSC_8409DSC_8418DSC_8426Po drugiej stronie wiszącej "kładki" sporą atrakcją jest Treetops Adventure, czyli ścieżka składająca się z siedmiu wiszących mostów zawieszonych pomiędzy ogromnymi sosnami i cedrami liczącymi około 1300 lat. Niektóre mostki są dłuższe, inne krótsze, wysokości też różne, przy czym najwyższe na poziomie 30 metrów nad ziemią.

DSC_8435DSC_8443Moja córa w "cydrze" Wink

DSC_8461Trzecią - najnowszą atrakcją tego parku jest oddany w 2011 toku – Cliffwalk. Jest to ścieżka biegnąca wzdłuż kilkudziesięciometrowego klifu opadającego do dna rzeki, składająca się z mostków, kładek, schodków i platform widokowych.

www.foto-tarkowski.com

a robota to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu...

trina
Obrazek użytkownika trina
Offline
Ostatnio: 3 miesiące 2 tygodnie temu
Rejestracja: 30 sty 2014

O, jak fajnie, że będzie relacja z "K" 

Mało Kanady zobaczyłam, ale spodobała mi się bardzo. Jest piękna i jeszcze niezadeptana przez turystów. Cudownie zielona, wielka, pusta przestrzeń, lasy, jeziora i ocean... 

LORD :

Otrzymanie eTA jest procesem krótkim (zajmuje kilka-kilkanaście minut) i odbywa się drogą internetową. Należy wypełnić znajdujący sie na stronie www ambasady Kanady wniosek dostępny wyłącznie w języku angielskim lub francuskim  i odpowiedzieć na kilka zaje**** prostych pytań Biggrin .  Wniosek ten przypisany jest do paszportu, ważny przez 5 lat, a kosztuje 7 CAD - płatność kartą kredytową.

Muszę sprostować - eTA jest ważne 5 lat, ale jeśli paszport jest ważny krócej, to tylko do daty jego ważności.

Niby proces otrzymania krótki i prosty, a mnie otrzymanie eTA zajęło prawie dwa tygodnie, he, he... 

LORD
Obrazek użytkownika LORD
Offline
Ostatnio: 5 lat 3 miesiące temu
Rejestracja: 11 maj 2015

masz rację Trina.. max 5 lat do ważności paszportu.. ja mając wydrukowany świstek papieru, spędziłem 20 minut przed maszynką, zanim ta dała mi zielone światło do wejścia do Kanady Biggrin

www.foto-tarkowski.com

a robota to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu...

LORD
Obrazek użytkownika LORD
Offline
Ostatnio: 5 lat 3 miesiące temu
Rejestracja: 11 maj 2015

Następna atrakcja odwiedzona przez nas w Vancouver to Stanley Park. Zanim jednak tam dotrzemy, postanawiamy zrobić sobie spacer po centrum miasta i poszukać odpowiedniego przystanku autobusowego. Kilka pstryków...

DSC_8510DSC_8513DSC_8533DSC_8535

www.foto-tarkowski.com

a robota to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu...

Andrew
Obrazek użytkownika Andrew
Offline
Ostatnio: 2 tygodnie 5 dni temu
admin
Rejestracja: 07 maj 2015

Wow! "K"-anada! Zapowiada się fascynująco.

basia35
Obrazek użytkownika basia35
Offline
Ostatnio: 2 lata 5 miesięcy temu
Rejestracja: 24 gru 2013

Super Biggrin

basia35

LORD
Obrazek użytkownika LORD
Offline
Ostatnio: 5 lat 3 miesiące temu
Rejestracja: 11 maj 2015

A-ndriu, B-asia witam na pokladzie Biggrin

lecimy dalej?? do parku Stanleya

Park Stanley’a to trzeci co do wielkości park na świecie. Zajmuje on najdalej na zachód wysuniętą część półwyspu, na którym leży Vancouver. Rozległy teren parku stanowi ulubiony cel spacerów, zarówno dla mieszkańców, jak i przybywających tu gości. Obejmuje obszary dziko rosnącej zieleni, a także części pieczołowicie pielęgnowane przez ogrodników, gdzie pośród alejek rosną najrozmaitsze kwiaty, krzewy i drzewa, m.in. endemiczne gatunki, typowe dla tego regionu świata, jak np. świerk Douglasa (od nazwiska Davida Douglasa - szkockiego botanika), czy czerwony cedr północnoamerykański. Odwiedziliśmy też specjalne miejsce w parku, gdzie - na wolnym powietrzu - zgromadzono bogatą kolekcję totemów indiańskich, ilustrujących dużo starszą tradycję i historię tych ziem, niż tylko ostatnie stu pięćdziesięciolecie. Jako dygresja, dodam, ze 1 lipca tego roku mieliśmy okazję świętować razem z miejscową ludnością 150 lecie niepodległości Kanady. Z tej okazji, wszystkie wstępy do parków narodowych w 2017 roku były bezpłatne Biggrin .  Teraz już zapraszam na spacer po parku...

Nie wiem skąd moja Młoda ma taki nawyk grzebania w rzeczach osobistych Wink

DSC_8538

DSC_8542DSC_8552DSC_8554DSC_8556DSC_8561DSC_8586DSC_8590Wszystkie ławki w parku są z dedykacją i wspomnieniem życia jakiejś osoby zasłużonej dla miasta Vancouver.

DSC_8599DSC_8603

www.foto-tarkowski.com

a robota to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu...

_Huragan_
Obrazek użytkownika _Huragan_
Offline
Ostatnio: 1 dzień 9 godzin temu
Rejestracja: 13 cze 2015

No tutaj to pewnie jak zwykle u ciebie super foty beda.Jestem ciekaw czy ci sie udalo miski namierzyc i aparatem ustrzelic.

https://marzycielskapoczta.pl/

Napisz pocztowke ze swoich podrozy do chorych dzieci

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 10 godzin 26 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Powrót do Kanady i zwiedzanie właśnie tej części zachodniej mam w planach , więc czytam jak przewodnik Preved

Bede też wdzięczna za wszelkie porady, a szczególnie co bys teraz z perspektywy czasu zrobił inaczej..

No trip no life

LORD
Obrazek użytkownika LORD
Offline
Ostatnio: 5 lat 3 miesiące temu
Rejestracja: 11 maj 2015

Huragan, Nelcia witam w swoich skromnych progach...

miśki będą, jeden wyskoczył przed nami i staranował samochód przed nami w parku Jasper... ale o wszyskim opowiem..

Nelcia..z perspektywy czasu wziłąbym ze sobą walizkę żarcia i walizkę pieniędzy... serio plan miałem optymalny Biggrin o wszystkim napiszę w relacji Biggrin

www.foto-tarkowski.com

a robota to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu...

Strony

Wyszukaj w trip4cheap