--------------------

____________________

 

 

 



"Namibia o wielu obliczach" z Itaką (wrzesień 2018 r.)

427 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Offline
Ostatnio: 8 godzin 47 minut temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...te "ściany na ostro" rewelka !!!

rzeczywiście można sie dopatrzeć podobieństwa do irlandzkiej Giant Causeway !!!

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Online
Ostatnio: 1 godzina 54 minuty temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Juz wiem,te skały przypominają mi tez Los Organos na la Gomerze. 

Mabro, widzisz ile skojarzeń wywołałaś tym pięknym wąwozem ? 

No trip no life

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 2 dni 18 godzin temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Z przyjemnością zapoznałem się z obszerną (i mam nadzieję - jeszcze nie zakończoną) relacją z podróży do Namibii. Wyprawy można naprawdę pozazdrościć... Pozdrawiam. Biggrin

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 13 minut 23 sekundy temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Jak miło, że moje wspomnienia z Namibii wzbudzają zainteresowanie i dyskusję Biggrin Mam nadzieję, że kolejne "odcinki" będą równie ciekawe a mam jeszcze sporo do pokazania... Yes 3 Zapraszam więc do czytania i komentowania Mail 1

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 13 minut 23 sekundy temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Robi się gorąco więc z chęcią wracamy do autokaru. Czeka nas krótki przejazd bezdrożami wśród tumanów kurzu Wacko 2

Tym razem będziemy podziwiać miejsce w górach Damara, które jest nie tylko pomnikiem przyrody (od 1952 roku) ale zostało również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO (od 2007 roku). To słynne Twyfelfontein z unikalnymi rytami i malowidłami naskalnymi Buszmenów - jedno z największych skupisk petroglifów skalnych w Afryce. Najstarsze rysunki datowane są na ok. 10 000 lat. Do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić w jakim celu były tworzone. Petroglify były ryte w skale krzemieniami, malunki zaś powstawały przy użyciu farb wykonanych z krwi zwierząt, ochry i białek strusich jaj. Jest ich ponad 2500 i przedstawiają m.in. sceny myśliwskie oraz zwierzęta takie jak antylopy, zebry, żyrafy, słonie, nosorożce czy lwy a także ślady stóp i łap. Ciekawostką jest to, że wśród namalowanych i wyrytych zwierząt można dostrzec także wieloryby i foki a nawet pingwina. Badacze do dziś nie są zgodni, czy dawni myśliwi docierali przez pustynne góry aż nad Ocean, czy też Atlantyk był wtedy znacznie bliżej (obecnie Ocean jest oddalony od tego miejsca o ok. 100 km). Rysunki zostały pierwszy raz odkryte w 1921 roku. Niestety, miejsce to pozostawało niestrzeżone do 1986 roku. W rezultacie wiele petroglifów zostało uszkodzonych lub usuniętych. Dodatkowo "goście" zostawili własne "graffiti" na płytach z piaskowca... Diablo  Obecnie Twyfelfontein można zwiedzać tylko z lokalnym przewodnikiem Good

Zwiedzanie Twyfelfontein zaczynamy od punktu z pamiątkami, napojami i toaletami. Te ostatnie są często fotografowane bo wyglądają dosyć oryginalnie... Man in love

Od punktu z pamiątkami do stanowisk ze słynnymi rytami naskalnymi jest spory kawałek do przejścia więc warto zaopatrzyć się w wodę. Po drodze możemy podziwiać niesamowite, rudo-brązowe, wielkie głazy o wymyślnych kształtach.

Czasami trafiają się jakieś ciekawe roślinki Biggrin

Wreszcie docieramy na miejsce - tu są pierwsze petroglify Shok Przy każdym stanowisku lokalna przewodniczka opowiada interesujące historie Yes 3

By zobaczyć niektóre petroglify trzeba pokonać metalowe schodki i platformy. Nie są one zbyt wysokie ale w koszmarnym upale jest to niezłe wyzwanie Sad

To chyba najsłynniejsze ryty naskalne w tym miejscu - m. in. wizerunek lwa z ogonem zakrzywionym pod kątem prostym... Wacko

Wśród skał udaje mi się wypatrzeć małe i bardzo ruchliwe gekony. W rudo-brązowym kolorze idealnie zlewają się z otoczeniem Biggrin

Z wyższych partii wzgórz roztaczają się piękne widoki na okolicę. W dole widać ścieżkę, którą tu przyszliśmy Biggrin

Pora wracać - mijamy symboliczną "bramę" oddzielającą tereny, gdzie znajdują się słynne petroglify.

W drodze powrotnej spotyka nas, jak dla mnie, super niespodzianka - obok przebiega skałoszczur (The dassie-rat) z gałązką jakiejś rośliny w pyszczku Preved

CDN Biggrin

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 26 minut 19 sekund temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

A le piękna roślinka, a to poniżej (też ciekawe) co to?

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Online
Ostatnio: 1 godzina 54 minuty temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Niesamowite ile ta Namibia ma atrakcji Wacko

Umywalki rzeczywiscie mega oryginalne he he, czy totalety też w tym stylu ?

Krajobrazy wspaniałe , jakie te skały i piasek mają ciekawe barwy, takie mocno rude

No trip no life

_Huragan_
Obrazek użytkownika _Huragan_
Offline
Ostatnio: 2 dni 14 godzin temu
Rejestracja: 13 cze 2015

Fajne miejsce-ciekawie sobie tak spojrzec w przeszlosc ogladajac takie rysunki.A z lwem sprawa jest jasna-widac dokladnie jak laskocze ogonem ta zyrafe pod szyja Biggrin

https://marzycielskapoczta.pl/

Napisz pocztowke ze swoich podrozy do chorych dzieci

ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Offline
Ostatnio: 8 godzin 47 minut temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...heee, jak ja lubię TAKIE miejsca !!!! : )

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

Dana_N
Obrazek użytkownika Dana_N
Offline
Ostatnio: 1 miesiąc 4 tygodnie temu
Rejestracja: 07 paź 2013

Mabro...upajam się Twoją relacją...i Namibią. Dokładnie w takiej kolejności.

Strony

Wyszukaj w trip4cheap