--------------------

____________________

 

 

 



"Namibia o wielu obliczach" z Itaką (wrzesień 2018 r.)

427 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 2 dni 14 godzin temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

Mabro, wiedz, że że tu do Ciebie zaglądam... czytam i oglądam i podziwiam... i zastanawiam się, czy uda mi sie kiedyś też tam dotrzeć???? 

Piea

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 1 godzina 12 minut temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Och! ach! ale wspaniałe komentarze pojawiły się w mojej relacji Yahoo Wszystkim bardzo dziękuję Give rose Air kissHeart

Nel, Namibia ma jeszcze sporo atrakcji, które pokażę niedługoYes 3

Huragan, mówisz, że lew łaskocze żyrafę po szyji? ROFL Że też żaden z badaczy petroglifów nie wpadł na ten pomysł...

Asia-A, sama nie wiem co to za roślinki. Szperałam trochę w necie i myślę, że może ta "włochata" to jakaś odmiana kocanki? Natomiast owocki to prawdopodobnie odmiana rośliny o nazwie "bush tomato" - solanum diversiflorum. Trafiłam na fotkę bardzo podobnie wyglądającej rośliny i tak właśnie podpisanej.

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 1 godzina 12 minut temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Zmęczeni upałem i spacerem wśród rudo-brązowych skał z ulgą przyjmujemy informację o przerwie „obiadowej”. Takie przerwy mamy codziennie ale najczęściej są to posiłki w zwykłych, przydrożnych knajpach więc nie ma o czym pisać. Dzisiaj jest inaczej... bo niemal luksusowo Man in love Na obiad i odpoczynek udajemy się do pobliskiej Twyfelfontein Country Lodge Preved W tej lodge zatrzymują się na nocleg wycieczki z RT (o czym wspominała w swojej relacji Antenka).

Lodge położona jest u podnóża sporej góry...

Do wejścia na teren lodge prowadzi wąska dróżka wijąca się miedzy malowniczymi, ogromnymi głazami Biggrin

Miejscami przejście jest bardzo wąskie Wacko 2

Roślinom te trudne warunki, jak widać, nie przeszkadzają Shok

A to już "główna" część lodge i jej tereny wypoczynkowo-restauracyjne Biggrin

Widok z restauracji na basen i okolicę... - jak dla mnie miejsce jest niezwykłe Yes 3

Okolicę basenu i małego, sztucznego wodospadu upodopabały sobie gołębie okularowe i gekony wygrzewające się na skałach Biggrin

Przed lodge parkują wielkie samochody dla chętnych na wycieczki po okolicy Wacko

Niektórzy chcą nawet spróbować swych sił jako kierowcy... Lol

Niestety, musimy wracać do autokaru bo czeka na nas kolejna atrakcja. Szkoda, że w tak fajnym miejscu nie możemy zostać dłużej ale wycieczka objazdowa to nie wypoczynek... oj nie... jeszcze się o tym boleśnie przekonamy "na własnej skórze" Dash 2

ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Offline
Ostatnio: 10 godzin 19 minut temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...no nie,ja chce zostać "w lodge" na dłużej !!!!!

rewelacyjne miejsce,tak "w środku" jak i "na zewnatrz" !!!! : )

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 1 godzina 12 minut temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Kolejna dzisiejsza atrakcja to oddalone od Twyfelfontein o ok.10 km Damara Living Museum czyli Żywe Muzeum Damara.

Damara wraz z Buszmenami należą do najstarszych ludów Namibii. Ze wzlędu na luźne struktury społeczne nie byli oni w stanie obronić się przed agresorami podczas kolonizacji Namibii i m.in. dlatego ich tradycyjna kultura w dużej mierze uległa zapomnieniu. Muzeum, otwarte w 2016 roku, podjęło próbę rekonstrukcji tej kultury.

No to idziemy zobaczyć, co przygotowali dla nas mieszkańcy okolicznych wiosek przebrani w tradycyjne stroje Biggrin

Najpierw kramik z pamiątkami i fotki z uroczymi paniami z kramiku Preved

Do „wioski” wchodzimy przez wąskie przejście między skałami.

Rozpoczynają się tańce i śpiewy na powitanie Wacko

Kolejne punkty programu w Muzeum to m. in.:

pokaz tradycyjnego sposobu rozpalania ognia

tradycyjne gry (podobną grę widziałam na Wyspach Zielonego Przylądka - tam nazywała się ouri)

wyrabianie miejscowego rękodzieła

prezentacja rozmaitych roślin oraz omówienie ich zastosowania w tradycyjnej medycynie i kosmetyce

ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Offline
Ostatnio: 10 godzin 19 minut temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...wiem,wiem "szopka pod turystę" ale na Twoich fotkach wygląda ,że Ich naprawdę bawił taniec, naprawdę cieszyła Ich mozliwość pokazania cząstki swej kultury !!!

nie widziałem "rozbieganych oczu" i zaciętości na twarzach !!!

zdaje mi się, czy...widzieli w Was gości a nie jak to najczęściej bywa..."chodzące bankomaty" ??? 

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 1 godzina 12 minut temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Radek, atmosfera w "wiosce" była bardzo przyjemna. Wydaje mi się, że występujący tam ludzie bawili się równie dobrze jak my Biggrin

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 1 godzina 12 minut temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Oprócz uczestniczenia w rozmaitych pokazach mamy też trochę czasu wolnego by swobodnie pochodzić po „wiosce” i porobić fotki. Jak zawsze bardzo wdzięcznym obiektem do fotografowania są roześmiane dzieciaczki Preved

A te maluchy bardzo zainteresowały paznokcie jednej z uczestniczek wycieczki polakierowane na jaskrawy czerwony kolor Biggrin

Jeszcze parę pamiątkowych zdjęć z uczestnikami „show” w „wiosce” i możemy jechać dalej Yes 3

Jeśli ktoś myśli, że udamy się teraz na zasłużony odpoczynek do hotelu to bardzo się myli Acute bo... czeka nas dzisiaj jeszcze jedno ważne miejsce do odwiedzenia – masyw Brandberg a w nim słynna White Lady Wacko 2

Ale najpierw kilka fotek „zaokiennych” - jest ich mało bo odległość do przejechania niewielka.

White Lady to malowidło naskalne Buszmenów pochodzące sprzed co najmniej 2000 lat. Zostało ono odkryte w masywie Brandberg w 1918 roku. Tak naprawdę jest to zespół postaci ludzi i zwierząt (oryksów) ale postać z białymi ramionami i nogami wyróżnia się spośród innych – stąd nazwa Biała Dama. Istnieją różne teorie, co i kogo przedstawia malowidło. Niektórzy uważają, że White Lady jest szamanką a inni, że to wojownik... Ja się na ten temat nie wypowiem bo... nie dotarłam do tego malowidła a całą, przedstawioną teraz, wiedzę zaczerpnęłam z... Wikipedii Sad A dlaczego nie dotarłam? Po prostu dopadł mnie kryzys – opadłam z sił a na dodatek sfatygowałam sobie stopy Dash 2 Kiedy więc pilotka zapowiada, że czeka nas szybki, prawie godzinny marsz pod górkę, między skałami po nierównej powierzchni i do tego w upale decyduję, że zostaję na parkingu. Ze mną zostaje Mój Osobisty i jeszcze jeden starszy pan. Niestety na parkingu nie ma nic ciekawego – nawet budki z pamiątkami czy napojami ale... jest cień i ławeczki w cieniu Preved

Po chwili odpocznku zaczynam rozglądać się po okolicy... To tam udała się nasza grupa by podziwiać White Lady...

W okolicznych krzakach buszuje sporo ptaków więc dla zabicia czasu uganiam się za nimi z aparatem... Biggrin

Wreszcie wszyscy wracają – część z przysłowiowym "jęzorem na brodzie” z powodu sporego wysiłku i upału Wacko 2 Wsiadamy do autokaru i nareszcie jedziemy do hotelu. Mimo zmęczenie wychylam się przez okno by zrobić parę "zaokiennych" fotek Biggrin

Nocujemy w Brandberg Rest Camp, w małej mieścinie Uis ale miejsce jest na tyle nieciekawe, że nie robię zdjęć, co w moim przypadku jest więcej niż dziwne... Crazy Jemy kolację i spać, spać jeszcze raz spać Yes 3 Za to jutro czeka nas całkowita zmiana krajobrazu i... klimatu.  CDN Biggrin

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 53 minuty 5 sekund temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Szkoda , że nie udało Ci się zobaczyć White Lady . A co inni mówili warto było ? Czy wędrówka bardzo wymagająca dla przeciętnego piechura? Jaki przekrój wiekowy był na wycieczce?

Zdjęcia ptaszków superkowe. Niełatwo takie zrobić.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 3 godziny 27 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Lodga rzeczywiście fantastycznie położona. Pewnie wschód i zachód tam to same spektakle dla oka.

Wioska i dzieciaczki fajne. A White Lady poczeka na cienie, uda sie nastepnym razem , bo przecież planujesz.

Ja na objazdówce na Madagaskarze miałam całodniowe "zejście" i niestety musiałam zostac w hotelu.. żal było jak cholera, ale co robić skoro siła wyższa

No trip no life

Strony

Wyszukaj w trip4cheap