--------------------

____________________

 

 

 



Wyjazd po zdrowie – Czerniawa – maj 2021

149 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 6 godzin 19 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Tak, to prawda . Husky potrzebują bardzo dużo ruchu i nie bardzo lubią ciepło.Dlatego przygarniając go do domu trzeba mieć świadomość , że z pieskiem trzeba wychodzić na długie i intensywne spacery

Jaki miły gest ze strony ministra Finlandii Preved

No trip no life

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 56 minut 44 sekundy temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

W fińskiej wiosce nie może zabraknąć sauny, Finowie uwielbiają z niej korzystać. Saunowanie to część ich kultury. Podobno w Finlandii jest więcej saun niż samochodów . To pierwsza sauna – typu beczka- laureatka nagród za design.

Między saunami stoi beczka z woda w której się można schłodzić.

Tutejsze sauny są bardzo tradycyjne piec opalany jest drewnem a nie piecem elektrycznym.


 Druga sauna to sauna fińską z grillem.  Łączy w sobie zalety relaksu w saunie z możliwością biesiadowania przy centralnie umieszczonym grillu. Domek dzieli się więc na dwie części. Wchodzimy najpierw do części biesiadnej, dalej jest sauna.

W takim domku saunowym całe dnie spędza się  ucztując w większym gronie, dogrzewając się od czasu do czasu w części saunowej. To najprawdziwsze sauny wykonana z polarnej sosny w Finlandii. Niestety zdjęcia nie oddają wszystkiego.

   

I pytanie konkursowe. Do czego służy ta lornetka?

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Basia A.
Obrazek użytkownika Basia A.
Online
Ostatnio: 23 minuty 6 sekund temu
Rejestracja: 15 lip 2017

To ta czarna, beczkowa sauna jest z sosny arktycznej, która rośnie 1 cm na 100 lat. Na 100 lecie Finlandii stworzono jedynie 100 saun - jedną z nich zakupiono właśnie do  Borowic. 

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 56 minut 44 sekundy temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Jest też domek – kawiarenka. Bardzo urocze miejsce. Dużo w nim Muminków. Poczęstowano nas fińską kawą. Nie jestem wybitnym smakoszem, ale była dobra. Pewnie Fragola potrafiłaby ocenić.

Kwiaty na poduszkach i bluza  oprowadzającej nas Magdy to podobno dzieło jakiegoś znanego projektanta, czy firmy? Basia pewnie podpowie.

 

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Basia A.
Obrazek użytkownika Basia A.
Online
Ostatnio: 23 minuty 6 sekund temu
Rejestracja: 15 lip 2017

Firma to Marimekko

fragola
Obrazek użytkownika fragola
Offline
Ostatnio: 2 lata 6 miesięcy temu
Rejestracja: 02 mar 2014

Z Marimekko zetknęłam się lecąc liniami  Finnair. Bardzo podoba mi sie to wzornictwo.

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 6 godzin 19 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Super ciekawa miejscówa. Beczka dla ochłody i beczka sauna Good

No trip no life

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 14 godzin 56 minut temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

alez fajne te fińskie klimaty Air kiss , super! Good

Piea

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 56 minut 44 sekundy temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Cieszę się, że podoba się Wam w Borowicach. Czy nikt nie ma propozycji do czego służy drewniana lornetka? Jeszcze raz pokażę.

To idziemy w kierunku zagrody dla reniferów. Stajemy przy ogrodzeniu. Do środka nie można wejść samica jest teraz trochę niespokojna, zaczepna. Atakuje nawet samca. Mamy możliwość karmienia reniferów chrobotkiem reniferowym

Lumi i Tuuli wcinają z ręki polskiego chrobotka reniferowego, oraz jego granulat który dotarł do Borowic prosto z Finlandii. Podobno skład lepszy od tego, który dostają renifery we wrocławskim zoo(z którym Kalevala współpracuje).

Basia i mąż karmią z ręki . Ja fotografuję i usiłuję dotknąć poroża  - jest świetne, takie „welurowe”.

Wiecie czym się różni poroże od rogów – poroże jest zrzucane co roku, natomiast rogi są na cale życie (panowie uważajcie) Biggrin ).

   

   

Na koniec można pooglądać i kupić coś na straganach. Pani sprzedająca pozwala mi fotografować, obiecuję że wykorzystam w celach reklamy (nie oszukuję). 

Basia kupuje cukierki miód i kilka rodzajów ciasta. Między innymi inną odmianę lubianego przez nas zielonego ciasta „mech”(specjalność Basi). Jeden mech był jak dobrze pamiętam malinowe, drugie orzechowe. Spałaszowaliśmy ze smakiem.

Dzisiaj też trochę zamieszania w Kalevali bo szykuje się impreza urodzinowa Iwo. To chłopiec który jest dobrze zaznajomiony z wioską i pieskami. Jest przygotowany dla niego tron (jako dla najważniejszej osoby” i fiński prezent.

   

 

Zegnamy wioskę i zmierzamy już do Czerniawy oglądając z okna różne widoczki.

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 6 godzin 19 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Może ta lornetka to jakies przybory kuchenne ? Wizard

No trip no life

Strony

Wyszukaj w trip4cheap