Portugalia od deski do deski z RT i 3 dni na skuterku po Algarve

123 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
umilka
Obrazek użytkownika umilka
Offline
Ostatnio: 10 miesięcy 1 tydzień temu
Rejestracja: 23 lis 2014
Portugalia od deski do deski z RT i 3 dni na skuterku po Algarve

Na przełomie września i października przeżyliśmy naszą dwutygodniową "przygodę" z Portugalią. Był to wyjazd zorganizowany- jak w tytule, przy czym tydzień zorganizowany przez biuro to typowy objazd, i tydzień "pobytu", który zagospodarowaliśmy sobie sami. I tu na początek wielkie ukłony i podziękowania dla katariny Drinks Yes 3 za szczegółowe informacje dotyczące Wybrzeża Algarve, wskazówki i zdjęcia miejsc, które warto zobaczyć. 

 I dlatego moją relację zacznę trochę od końca- od zdjęć kilku najpiękniejszych plaż i miejsc Algarve, do których dotarliśmy- tak w podzięce dla katariny i na zachętę dla innych.

 

basia35
Obrazek użytkownika basia35
Online
Ostatnio: 41 minut 21 sekund temu
Rejestracja: 24 gru 2013

Super   i chyba jestem pierwszaDance 4

basia35

iwusia3
Obrazek użytkownika iwusia3
Offline
Ostatnio: 3 tygodnie 1 dzień temu
Rejestracja: 11 sty 2015

Ja też czekam Umilka szczególnie ,ze byłam tylko na objeździe i dwa dni pobytu, a to za mało, żeby zobaczyć Algarve..zdjęcia piękne ,już tęsknięYes

Iwona

umilka
Obrazek użytkownika umilka
Offline
Ostatnio: 10 miesięcy 1 tydzień temu
Rejestracja: 23 lis 2014

Zdjęć plaż i krótka relacja z naszych trzech dni na skuterku Girl witch  będzie więcej na końcu. Teraz zacznę od początku wycieczki.

Pierwszy dzień zwiedzania to oczywiście stolica Portugalii- Lizbona. No i wjazd do miasta po chyba najbardziej znanym moście- 25 kwietnia. Most ten jest kopią mostu Golden Gate w San Francisco. Ponte 25 de Abril jest mostem wiszącym, jego długość to 2278 metrów. Otwarty został w 1966 roku i początkowo nazywany Mostem Salazara na cześć dyktatora, który rozpoczął jego budowę. Nazwę mostu zmieniono na Ponte 25 de Abril (Most 25 Kwietnia) dla upamiętnienia rewolucji goździków z 25 kwietnia 1974 roku, obalającą dyktaturę w Portugalii. Jest to most dwupoziomowy- na górnym poziomie biegnie autostrada A1, na dolnym natomiast linia kolejowa.

i jeszcze raz ten most, tym razem z perspektywy Wieży Belem. W oddali widać Pomnik Chrystusa, który rozpościera ręce nad Lizboną i ma za zadanie chronić miasto przed kataklizmami.

Jedziemy w kierunku centrum-na zdjęciu widoczny akwedukt, który ma 941 m długości, 29 m szerokości i jest jedną z największych tego typu budowli na świecie. Jego potężne łuki mierzą nawet 65 m wysokości. Akwedukt miał rozwiązać notoryczne problemy z zaopatrzeniem miasta w wodę a budowano go prawie 40 lat. Z budowlą tą wiąże sie dość mroczna historia -w latach 30. XIX wieku grasował tu podobno morderca, który napadł niczego nieświadomych podróżników i zrzucał ich w przepaść. 

Pomnik Markiza de Pombal z lwem

jedna z uliczek- widoczna charakterystyczna kosta brukowa- bardzo śliska, ale niezwykle efektowna.

A to już Alfama- najstarsza i najbardziej urokliwa część Lizbony, położona na wzgórzu.

Słynny żółty tramwaj 

Katedra Se- siedziba biskupów. Wybudowana w XII w. przez pierwszego króla Portugalii Alfonsa I Zdobywcę po odbiciu miasta z rąk Maurów. Katedra powstała na ruinach starego meczetu, by podkreślić potęgę chrześcijaństwa i jego wyższość nad islamem. Po wielu przebudowach w różnych stylach, przywrócono jej dawny romański charakter.

umilka
Obrazek użytkownika umilka
Offline
Ostatnio: 10 miesięcy 1 tydzień temu
Rejestracja: 23 lis 2014

Witam basiu35 i iwusiu. 

umilka
Obrazek użytkownika umilka
Offline
Ostatnio: 10 miesięcy 1 tydzień temu
Rejestracja: 23 lis 2014

 I widoki na Alfamę z tarasu widokowego

Tramwaj zdobiony korkiem

I widok na Lizbonę z ruin zamku św. Jerzego. W dali widoczny znów Most 25 Kwietnia

I ja na tle panoramy

Zamek św. Jerzego w  ( Castelo de São Jorge) położony jest w jednej z najstarszych części miasta i góruje nad nim. Został zbudowany przez  Maurów w  XII wieku na fundamentach poprzedniej budowli i służył początkowo jako twierdza. Po przeniesieniu stolicy z Coimbry stał się również na jakiś czas siedzibą dworu. Chrześcijańscy królowie Portugalii rozbudowali go do dzisiejszych rozmiarów. Na początku XIV wieku zamek został poświęcony św. Jerzemu.

umilka
Obrazek użytkownika umilka
Offline
Ostatnio: 10 miesięcy 1 tydzień temu
Rejestracja: 23 lis 2014

Murale, upamiętniające pierwszą śpiewaczkę Fado Marię Severę. Postać ta wiąże się z licznymi anegdotami. Maria rozpoczęła karierę w tawernie u swojej mamy, jako 12 letnia prostytutka. Cieszyła się znakomitym głosem i jest uznawana za prekursorkę zwyczaju noszenia przez śpiewaczki fado czarnego szala w trakcie występów. Zmarła w wieku zaledwie 26 lat. 

A to już słynna winda św. Justyny

Arco da Rua Augusta- kamienny łuk triumfalny. Znajduje się na Praça do Comércio, a został zbudowany dla upamiętnienia odbudowy miasta po trzęsieniu ziemi z 1755. 

A to juz spalony kościół Dominikanów- igreja de São Domingos w dzielnicy Baixa. Nadal odprawiane są w nim msze św. Historia kościoła sięga XIII wieku. Wielokrotnie przebudowywany i remontowany zatracił swój pierwotny charakter. Mimo zniszczeń po pożarze w 1959 roku, nietrudno dopatrzec się tu stylu barokowego, w którym to odbudowano go po trzęsieniu ziemi w 1775 roku.

13 sierpnia 1959 roku w kościele wybuchł pożar – od palących się świec zapaliło się drewniane wnętrze kościoła. Zniszczeniu uległy dekoracje ścienne, marmury, drewniane wyposażenie wnętrz, bogato zdobione kaplice. Zapadło się również sklepienie, a na strażaków wchodzących do wnętrza zawalił się chór, w wyniku czego dwóch z nich straciło życie. Kościół wyremontowano- zbudowano nowe sklepienie i instalację elektryczną, postanowiono jednak nie dokonywać żadnych zmian w wyglądzie wewnętrznym świątyni. Kościół robi naprawdę niesamowite wrażenie- zdecydowanie warto tam zajrzeć. 

umilka
Obrazek użytkownika umilka
Offline
Ostatnio: 10 miesięcy 1 tydzień temu
Rejestracja: 23 lis 2014

Kolejny punkt naszego programu to Klasztor Hieronimitów w dzielnicy Belem. Jest to jeden z dwóch zabytków Portugalii, położonych w Lizbonie, a wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Klasztor Hieronimitów jest jednocześnie jednym z najpiękniejszych i najwspanialszych przykładów stylu manuelińskiego, jest to swoista perełka tego stylu. 

Budowa Klasztoru Hieronimtów rozpoczęła w roku 1501 z polecenia panującego wówczas króla Manuela I, jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Klasztor powstał na miejscu kaplicy Ermida do Restelo (Capela de Săo Jerónimo), założonej w tym miejscu przez Henryka Żeglarza, w której to noc przed rozpoczęciem wyprawy do Indii spędził Vasco da Gama. Budowę klasztoru zakończono dopiero w poł. XVII wieku. Do roku 1934 klasztor był pod opieką zakonu św. Hieronima stąd i jego nazwa.

Trzęsienie ziemi z 1755 roku nie spowodowało na szcęście większych zniszczeń. W klasztorze znajdują się groby króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej oraz króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg. Są też tam nagrobki żeglarza Vasco da Gamy i pisarza Luisa de Camões.

niestety, częściowo w remoncie

 

i jego wnętrze

 

Odnajdziemy tu również polski akcent, a to za sprawą 13 grudnia 2007 roku, kiedy to podczas szczytu Unii Europejskiej na terenie klasztoru podpisano formalnie tzw. traktat reformujący Unię Europejską, odtąd nazywany Traktatem Lizbońskim. Z ramienia Polski porozumienie to podpisał Donald Tusk, którego podpis znajduje się na tablicy pamiątkowej wmurowanej przed klasztorem.

Ciekawe, czy ktoś się dopatrzy...  Music 2 

Wieża Belem- Torre de Belem- wpisana na listę UNESCO w 1983 roku, ma równiez swój polski akcent. Budowę wieży zlecił w 1515 roku Manuel I zwany Szczęśliwym. Jest to jedyna zachowana całkowicie w stylu manuelińskim budowla w Lizbonie. Wieża w ciągu kilku stuleci pełniła różne funkcje.

Mieściły się w niej m.in. koszary, punkt obsługi telegrafu, punkt poboru opłat od statków wpływających do Lizbony, czy też latarnia morska. W wyniku wielkiego trzęsienia ziemi z 1755 budowla przeniesiona została ze środka rzeki w obecne miejsce. W 1833 przez dwa miesiące był tu więziony generał Józef Bem, twórca Legionu Polskiego w Portugalii. Czasami Wieże Belem nazywana jest Wieżą Betlejemską lub zamkiem św. Wincentego.

I zbliżamy się do Pomnika Odkrywców, u podnóża którego znajduje się marmurowa mozaika przedstawiająca mapę  i trasy podróży portugalskich odkrywców. Mapa została podarowana Portugalii przez RPA w 1960 roku. 

I sam Pomnik Odkrywców. Obecna konstrukcja tego pomnika (jako że miał on również swój wcześniejszy charakter) pochodzi z 1960 roku, kiedy to przypadała 500 letnia rocznica śmierci Henryka Żeglarza. Pomnik liczy sobie 52 metry i upamiętnia portugalskich marynarzy, nawigatorów, odkrywców i wiele innych postaci (przedstawicieli różnych zawodów, które były niezbędne podczas wypraw). Na czele oczywiście sam Henryk Żeglarz z modelem karaweli w dłoniach.

  Na początek z daleka- spod Klasztoru Hieronimitów, by zobaczyc namiastkę wrześniowego ogrodu

I juz w całej okazałości

I jeszcze bardzo ważna wskazówka- w okolicach klasztoru znajduje się cukiernia, w której można- TRZEBA kupić słynne ciasteczka Pasteis de Belem. Przepis na te cuda zna tyko trzech cukierników w całej Portugalii. Pyyyyyyyyyyyyyszne, jeszcze cieplutkie, opruszone delikatnie cukrem pudrem i cynamonem. Jest to forma babeczki, coś w stylu ciasta francuskiego, wypełniona budyniowym kremem. Rozpływa się w ustach. Po zwiedzaniu klasztoru nasza przewodniczka czekała na nas już z tymi pysznościami. W całej Portugalii - w cukierniach, a nawet w marketach można kupić podobne ciastka pod nazwą Pasteis de Nata (turyści przechrzścili na pastę z denata Clapping ), ale daleko im do oryginału.

joasiamac
Obrazek użytkownika joasiamac
Offline
Ostatnio: 9 miesięcy 5 dni temu
Rejestracja: 24 wrz 2015

Fajnie, że piszesz. Portugalia przede mną już w najbliższe wakacje Wink

umilka
Obrazek użytkownika umilka
Offline
Ostatnio: 10 miesięcy 1 tydzień temu
Rejestracja: 23 lis 2014

I jeszcze panorama na rzekę Tag- w tle widoczny most Vasco da Gama- najdłuższy w Europie. Most został oddany do użytku w marcu 1998 roku podczas targów Expo, a jego otwarcie wiązało się z pięćsetną rocznicą odkrycia drogi morskiej z Europy do Indii właśnie przez portugalskiego żeglarza Vasco da Gamę. 

i jeszcze raz most, a na pierwszym planie kolejka. Zdjęcia robione z okolicy oceanarium, które również warte jest zobaczenia.

umilka
Obrazek użytkownika umilka
Offline
Ostatnio: 10 miesięcy 1 tydzień temu
Rejestracja: 23 lis 2014

Witam joasiamac. A to będzie objazdówka, samodzielne zwiedzanie, czy pobyt? Tak czy siak- i tak Ci zazdroszczę. Biggrin

Strony

Wyszukaj w trip4cheap