--------------------

____________________

 

 

 Ekspresem przez Stany.

139 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
olo123
Obrazek użytkownika olo123
Offline
Ostatnio: 3 lata 5 miesięcy temu
Rejestracja: 09 paź 2013

Harlem i Manhattan

dzioby125
Obrazek użytkownika dzioby125
Offline
Ostatnio: 6 lat 7 miesięcy temu
Rejestracja: 03 wrz 2013

czekamy Dance 4

olo123
Obrazek użytkownika olo123
Offline
Ostatnio: 3 lata 5 miesięcy temu
Rejestracja: 09 paź 2013

Dzioby , niestety ostatnio nie za wiele mam czasu Sad ale postaram sie przez ten weekend skończyć NYC i  wyruszyć do DC .

olo123
Obrazek użytkownika olo123
Offline
Ostatnio: 3 lata 5 miesięcy temu
Rejestracja: 09 paź 2013

Wszystko co dobre szybko się kończy kończy się też nasz pobyt w NYC. Na koniec jeszcze trochę zdjęć Mostu Brooklińskiego.

Brooklyn Bridge jest jednym z najstarszych mostów wiszących na świecie. W chwili ukończenia zaliczał się do największych stalowych mostów wiszących.

Konstrukcja znajduje się nad rzeką East River i łączy nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan.

Całkowita długość mostu to 1825 metrów, szerokość – 85 metrów a wysokość nad poziomem wody – 84,3 metra.

Budowę Mostu Brooklińskiego rozpoczęto w 1870 roku i trwała ona 13 lat.

Konstrukcja została wykonana ze stali, kamienia oraz granitu. Most zaprojektowali i wykonali  architekci niemieckiego pochodzenia.: John Augustus Roebling oraz jego syn Washington Augustus Roebling.

Neogotycka brama

Z mostem wiąże się ciekawa historia. Parę dni po otwarciu, pojawiła się plotka, że most może się zerwać. Spowodowało to panikę, w wyniku której zginęło kilkanaście osób. Ludzie nie chcieli z niego korzystać dlatego w maju  1884, zorganizowano paradę 21 słoni na moście Brooklińkim. Po słoniach wrócili ludzie  i pojazdy mechaniczne.

Na początku most obsługiwał jedynie ruch konny i tramwajowy, obecnie ma sześć pasów ruchu dla samochodów, a także chodniki dla pieszych i rowerzystów. W 1977 r. most został umieszczony w rejestrze zabytków architektonicznych.

Widok na Manhattan

Widok na niebieski Manhattan Bridge. W projektowaniu mostu swój udział miał Polak, Rudolf Modrzejewski – syn słynnej aktorki, Heleny Modrzejewskiej.

olo123
Obrazek użytkownika olo123
Offline
Ostatnio: 3 lata 5 miesięcy temu
Rejestracja: 09 paź 2013

Będąc w NY można skorzystać z całkowicie darmowego promu na Staten Island.

Promy wypływają z White Hall terminal. Prom przepływa  obok Statuy Wolności.

Z promu doskonale widać południowy Manhattan, Freedom Tower,  Most Brooklyński i sam Brooklyn. 

momita
Obrazek użytkownika momita
Offline
Ostatnio: 4 lata 4 miesiące temu
Rejestracja: 03 wrz 2013

Rany ! Skąd oni wzieli w Nowym Jorku 21 słoni??? Smile

olo123
Obrazek użytkownika olo123
Offline
Ostatnio: 3 lata 5 miesięcy temu
Rejestracja: 09 paź 2013

Momita   - 21afrykańskich słoni było z cyrku . Właściciel cyrku skorzystał wtedy z okazji, by się zareklamować i przy okazji udowodnił, że most jest wytrzymały .

olo123
Obrazek użytkownika olo123
Offline
Ostatnio: 3 lata 5 miesięcy temu
Rejestracja: 09 paź 2013

Podczas planowania wyprawy do Stanów Zjednoczonych zastanawialiśmy się nad wyjazdem do Waszyngtonu.

Posiłkując się opiniami z netu miałam wiele wątpliwości. Większość twierdziła ,że jeśli ma się ograniczony czas to Waszyngton należy sobie odpuścić  Wacko

Ten wielki  kraj ma tyle bardziej znanych i popularnych miejsc, że szkoda czasu na odwiedzenie stolicy.

Jednak stwierdziłam ,że będąc na Wschodnim Wybrzeżu szkoda nie zobaczyć DC. Tym  bardziej że z NYC do Waszyngtonu można bardzo tanio dojechać.

Korzystaliśmy  z Megabusa , bilety kupowaliśmy przez Internet miesiąc przed wyjazdem za całe 5 $ od osoby.

Strona internetowa http://us.megabus.com/ - można naprawdę  tanio przemieszczać się po Stanach.

Autobusy wyjeżdżają z 7th Ave and 27th St   a w  DC zatrzymują się Union Station.

Dojechaliśmy w niecałe 4 godziny.

Do hoteluDistrict  , który praktycznie jest w centrum jedziemy taksówką.

 

Metro w Waszyngtonie, w przeciwieństwie do NYC nie jest tak dobrze zorganizowane.

Stacji metra jest zdecydowanie mniej i nie wszędzie można dojechać. Również inne są zasady działania biletów. Nie ma ustalonej ceny za przejazd jednorazowy.

Wszystko zależy od odległości, dnia, godziny. W przeciwieństwie do NYC, na jednej karcie nie może przejść przez bramkę więcej niż jedna osoba.

Generalnie w DC przy naszej trójce opłacało się jeździć taksówką.

Na Waszyngton przeznaczyliśmy  2 dni, a w zasadzie 1,5 . Dlatego zaraz po zjedzeniu obiadu i otrzymaniu pokoju, a niestety doba hotelowa w naszym zaczynała się o 15, ruszyliśmy do centrum stolicy.

Stolica USA położona jest nad rzeką Potomak  pomiędzy stanem Maryland i stanem Wirginia. Znana powszechnie jest jako Waszyngton, chociaż   formalnie nosi nazwę Dystrykt Kolumbi - District of Columbia - DC.

Zgodnie z konstytucją Stanów Zjednoczonych, siedziba rządu USA nie może podlegać władzom stanowym ani być częścią żadnego stanu.

Aby mogła pozostać   w pełni niezależna i dbać o swoje bezpieczeństwo bez udziału policji stanowej.

Stolica USA nie  jest więc częścią żadnego z 50 stanów tworzących USA i sama również nie jest oddzielnym stanem.

Zgodnie z  Konstytucją Stanów Zjednoczonych władzę w Dystrykcie sprawuje Kongres USA, który dopiero w 1973 roku przekazał część swoich uprawnień wybieranemu przez mieszkańców samorządowi lokalnemu.

Kongres posiada jednak prawo do opiniowania i anulowania uchwał rady miejskiej, czy ingerencji w lokalne przedsięwzięcia, a uchwalony przez radnych budżet musi zostać zatwierdzony przez kongresmenów.

Waszyngton  zupełnie nie przypomina typowej amerykańskiej metropolii  Posiada nietypowy dla miast amerykańskich układ urbanistyczny.

Większość ulic rozchodzi się promieniści z placów. Dominują szerokie aleje które łączą się w dwóch centralnych miejscach, jedno to Biały Dom , a drugie to Kapitol.

W Waszyngtonie  króluje niewysoka zabudowa, nie ma drapaczy chmur.

 

Biały Dom – symbol władzy, to tutaj kierujemy pierwsze kroki, w końcu  Pennsylvania Avenue 1600 to najsłynniejszy adres Ameryki.

Pomnik gen.Andrew  Jacksona póżniejszego, siódmego prezydenta USA

Na zdjęciu poniżej,  w Lafayette Park, naprzeciwko Białego Domu, w białym namiocie mieszka od 1 sierpnia 1981 r hiszpańska pacyfistka - Concepción Picciotto,      która od ponad 30 lat Wacko protestuje przeciwko  broni nuklearnej i nawołuje do pokoju. 

 

   

   

Jest to oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA . Na dachu snajperzy wokół mnóstwo policji

Jerzy Waszyngton, pierwszy amerykański prezydent, który użyczył stolicy swojego nazwiska, zmarł rok przed ukończeniem budowy słynnego gmachu.

Nazwę Biały Dom wymyślił w 1901 roku prezydent Theodore Roosevelt.

Budynek ma 132 pokoje i 32 łazienki .

Składa się z trzech części, do których należą: Rezydencja Wykonawcza, Zachodnie oraz Wschodnie Skrzydło.

Najstarszą częścią jest Rezydencja Wykonawcza, stanowiąca centrum Białego Domu, na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia o charakterze reprezentacyjnym, na parterze swoje miejsca znalazły biblioteka  i pomieszczenia gospodarcze, natomiast drugie i trzecie piętra służą wyłącznie parze prezydenckiej jako mieszkanie .

W Zachodnim Skrzydle znajduje się Gabinet . Skrzydło Wschodnie służyło głównie jako część ochronna dla prezydenta i jego rodziny, tam bowiem znajduje się bunkier odporny nawet na atak nuklearny; w tym skrzydle znajdują się też pomieszczenia biurowe Pierwszej Damy i jej pracowników.

Na całość składa się również budynek sąsiedniego Urzędu Wykonawczego prezydenta oraz tereny rekreacyjne.

 

olo123
Obrazek użytkownika olo123
Offline
Ostatnio: 3 lata 5 miesięcy temu
Rejestracja: 09 paź 2013

Z Białego Domu idziemy  w kierunku National Mall. Jest  to długi na 3 km park, a właściwie olbrzymia promenada.

Powszechnie przyjęło się, że  National Mall rozciąga się od Kapitolu na wschodzie poprzez pomnik Waszyngtona i pomnik II Wojny Światowej aż do Mauzoleum Abrahama Lincolna  na zachodzie oraz od Białego Domu  na północy aż do Panteonu Thomasa Jeffersona na południu.

Znajdują się w nim również inne pomniki i budowle upamiętniające najważniejsze wydarzenia z dziejów USA, a wokół parku znajdują się Muzea Smithsonian jest ich 19 w tym również ZOO.

Jest to największy kompleks muzealno-badawczy na świecie. Powstał on  z inicjatywy Anglika Jamesa Smithsona . W obrębie kompleksu odwiedzić można m.in Air & Space Museum, Museum of Natural History, Museum of American History, Museum of American Indian i wiele innych. Wstęp do nich bezpłatny

W drodze do National Mall

  

Polish sausage tylko z nazwy. Koło polskiej kiełbasy nawet nie leżała.

W parku spotykamy całe mnóstwo wiewiórek

Pomników też nie brakuje

Washington Monument to obelisk, który stoi pośrodku National Mall, jest widoczny z wielu miejsc w DC. Ma 169,2 m wysokości  (555 stóp) i 16,8 m (55 stóp) szerokości w podstawie, co jest standardowymi egipskimi proporcjami 10:1 wysokości do podstawy.

Jest on najwyższym pomnikiem kamiennym na świecie i najwyższą budowlą w mieście. Zgodnie z odgórnym zarządzeniem, żaden budynek w Washingtonie nie może być wyższy.

Washington Monument zbudowano na cześć  prezydenta George'a Washingtona.

Wewnątrz pomnika znajduje się winda, którą można wjechać na jego szczyt, skąd w zależności od przezroczystości powietrza rozciąga się widok nawet na ponad 60 km.

Wskutek silnego trzęsienia ziemi, do którego doszło w 2011 r., pomnik uległ uszkodzeniu, po którym zdecydowano zamknąć go dla zwiedzających. W maju 2014 r. po generalnym remoncie został otwarty dla zwiedzających. Niestety nie wjechaliśmy Sad

Zaprojektowany przez Roberta Millsa obelisk, wykonany jest z marmuru, piaskowca i granitu. W momencie ukończenia w 1884 roku, była to także najwyższa budowla na świecie. Rekord pobiła w 1889 r. wieża Eiffla w Paryżu. Budowe jej rozpoczeto juz w 1848 roku, jednak w 1854 roku w wyniku problemow finansowych i wojny secesyjnej nastapila 27-letnia przerwa w pracach konstrukcyjnych.

Różnica odcieni marmuru widoczna powyżej 45 metra, dokładnie oddziela wcześniejszą konstrukcję od tej późniejszej.

Wokół pomnika znajduje sie 50 narodowych flag, z których każda symbolizuje jeden amerykański stan.

dzioby125
Obrazek użytkownika dzioby125
Offline
Ostatnio: 6 lat 7 miesięcy temu
Rejestracja: 03 wrz 2013

doczytane Preved jest niesamowicie Yahoo

i czekam na ciąg dalszy Yahoo

Strony

Wyszukaj w trip4cheap