--------------------

____________________

 

 

 Oia czy Fira

5 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Marcin
Obrazek użytkownika Marcin
Offline
Ostatnio: 8 lat 1 miesiąc temu
Rejestracja: 05 kwi 2014
Oia czy Fira

Potrzebuję szybkiej rady. Spędzamy jedną noc na Santorini i nie wiemy w której mieścinie się zatrzymać OIA czy Fira? Przypływamy z Krety wodolotem/promem na następny dzień późnym wieczorem wylatujemy do Aten. Będę wdzięczny za każdą radę dotyczącą noclegów na Santorini.

aga
Obrazek użytkownika aga
Offline
Ostatnio: 5 lat 8 miesięcy temu
Rejestracja: 17 sty 2015

Na Santorinii byłam tylko 1 dzień ale z tego co widziałam to dla mnie Oia ma piękniejsze widoczki i podobno najładniejszy zachód słońca. Bardzo spodobał mi się w Oia jeden hotelik, doba kosztowała 7 lat temu ok 250e/noc, jeśli cena Cię nie zraża to postaram się odszukać jego nazwę.

trina
Obrazek użytkownika trina
Offline
Ostatnio: 8 godzin 4 minuty temu
Rejestracja: 30 sty 2014

Marcin, moim zdaniem to zależy, czym będziecie poruszać się po wyspie. Jeżeli samochodem i w dodatku planujecie oddać go na lotnisku, to właściwie wszystko jedno - czyli zatrzymajcie się tam, gdzie znajdziecie bardziej odpowiadający Wam hotel albo które miejsce np. na podstawie zdjęć bardziej Wam się spodoba.

Dojazd z portu do Firy i z Firy na lotnisko będzie krótszy niż do/z Oia, różnica 20-30 minut. Poza tym w Oia wieczorem sporo czasu przed i po zachodzie słońca mogą być korki na głównej drodze w kierunku Firy, ale na lotnisko można częściowo jechać wzdłuż północnego i wschodniego wybrzeża, trochę naokoło, ale za to po płaskim, więc nie powinno trwać dużo dłużej.

Jeżeli zamierzasz korzystać z lokalnej komunikacji, to autobusy z portu i na lotnisko docierają tylko do/z Firy. Żeby dojechać do Oia i wrócić trzeba to robić przez Firę. Autobusy są tanie, pojedynczy bilet zależnie od trasy ok. 2 euro, ale nie jeżdżą całą dobę, na lotnisko średnio co półtorej godziny. Pomiędzy Fira-Oia co 20 minut, przejazd trwa ok. pół godziny, podobnie do innych miejscowości. Taxi z Firy na lotnisko może kosztować 20-25 euro.

Możecie też znaleźć hotel z transferem z portu/na lotnisko w cenie noclegu.

Natomiast jeśli chodzi o samo zwiedzanie i korzystanie z samochodu, to sądzę, że nie ma większego znaczenia, w której miejscowości zamieszkacie, bo właściwie odległości są tam nieduże. Znaczenie może mieć to, czy zachody słońca - załapiecie się chyba na dwa - chcecie oglądać koniecznie w Oia, bo może być ewentualnie problem z szybkim wydostaniem się z Oia.

Jeżeli chcecie zwiedzać bez auta, to lepiej mieszkać w Fira - leży mniej więcej w połowie długości wyspy i stąd startują wszystkie autobusy. Ale pewnie skoro będziecie tak krótko, to wypożyczycie samochód.

Mam nadzieję, że trochę pomogłam. A może rozważycie jeszcze inne miejsce - Firostefani lub Imerovigli, są blisko Firy, w zasięgu niedługiego spaceru. Widoki stamtąd najbardziej mi się podobały

Marcin
Obrazek użytkownika Marcin
Offline
Ostatnio: 8 lat 1 miesiąc temu
Rejestracja: 05 kwi 2014

Bardzo dziękuje za pomoc. Wstępnie planowaliśy przypłynąć w godzinach ok 11-12 (zależy co i o której będzie płynąć z Krety) na Santorini, potem dostać się do hotelu i ten dzień poświęcić za zwiedzanie okolicy miejsca w któym zamieszkamy, podobnie kolejny dzień ponieważ lot mamy 22. Wstępnie nie planowałem wypożyczać auta, choć teraz już sam nie wiem. Ale w takim układzie, chyba spróbuję tych Firostefani lub Imerovigli Biggrin

bepi
Obrazek użytkownika bepi
Offline
Ostatnio: 2 lata 7 miesięcy temu
Rejestracja: 04 wrz 2013

Ja  w ubiegłym roku miałam ten sam dylemat Oia czy Fira .., ale po przejrzeniu setki filmików na you tube i teraz z racji pobytu na Santorini ze swej strony polecam zamiast Oia i Fira  rejon który leży pomiędzy tymi kurortami czyli  Heart Imerovigli, dla mnie ten rejon Santorini miał najpiękniejsze widoki na wyspie 

Byłam w październiku 2018 na tydzień na Santorini , pierwsze 3 dni meszkałam w Kamari w urokliwym i rodzinnym  hotelu z greckim klimatem czyli Sigalas bardzo polecam. Kolejne 4 dni spedziłam na tych pieknych klifach w hotelach Andromeda resort i Krokos hotel

Poniżej link do albumu ze zdjęciami z Santorini, może kogoś zainspiruje na pobyt na tej pięknej wyspie

 https://photos.app.goo.gl/t56GvnF6cCQSPL8V8

Wyszukaj w trip4cheap