--------------------

____________________

 

 

 Grecja 2021 - Santorini

47 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 1 dzień 1 godzina temu
Rejestracja: 01 cze 2020
Grecja 2021 - Santorini

Po ponad dwóch tygodniach spędzonych na Peloponezie przyszła pora na wisienkę na naszym greckim torcie. Lecimy na 5 dni Santorini i po krótkim 30-minutowym locie zbliżamy się do wyspy.

Santorini (Σαντορίνη), nosząca również nazwę Thira (Θήρα), to wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim, tworząca wraz z kilkoma mniejszymi wysepkami archipelag o tej samej nazwie, wchodzący w skład Cyklad. Wyspa położona jest 175 km na południowy wschód od wybrzeża kontynentalnej Grecji i 110 km na północ od wybrzeża Krety. Zamieszkuje ją ok. 15,5 tys. osób. Około 1650-1600 roku p.n.e. istniejąca w tym miejscu jedna wyspa została w wyniku silnego wybuchu wulkanu Thera zniszczona i zatopiona, a na jej miejscu powstała jedna z największych na świecie kalder o średnicy 10 km - pozostały tylko jej boczne fragmenty stanowiące dzisiaj wyspy: Santorini, Tirasia, Nea Kameni, Paleo Kamenii i Aspronisi (Aspro). Nazwa Santorini pochodzi z XIII wieku od imienia św. Ireny. Wyspa jest znana z lokalnie produkowanego wina, przede wszystkim z odmiany assyrtiko. Krzewy winne są uprawiane bez podpórek i krótko przycinane, by ograniczyć narażenie ich na silne wiatry. Obecnie na Santorini silnie rozwija się turystyka, która jest jednym z głównych źródeł dochodu. Jadąc na Santorini w lipcu mieliśmy obawy, że spotkamy tam tłumy turystów i że dokuczać będą nam duże upały. Okazało się, że obawy nasze były zdecydowanie "na wyrost". Tłumy były dużo mniejsze niż oczekiwaliśmy, tak, że nawet w tak turystycznych miejscowościach jak Fira, czy Oia można było cieszyć się "genius loci", a po zejściu z głównych szlaków można było znaleźć nawet spokojne, ustronne zaułki, zaś temperatury ok. +30-34°C łagodziły wiejące od morza wiatry.

Przed wybuchem wulkanu Thera istniała tu rozwinięta cywilizacja, a mieszkańcy opuścili w większości wyspę tuż przed wybuchem wulkanu - po wielkim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Thirę. Wybuch wulkanu przyczynił się prawdopodobnie również do znacznego zniszczenia położonej na południu Krety. Współcześni badacze przypuszczają, że erupcja wulkanu i późniejsze jego zapadnięcie się na ok. 300-400 m pod powierzchnię obecnego poziomu morza spowodowały powstanie olbrzymiej fali tsunami o wysokości dochodzącej do 200 metrów. Jedna z hipotez utożsamia zniszczenie wyspy z mityczną Atlantydą. Zdaniem niektórych uczonych, z krateru wytrysnęło tak wiele popiołu, że opadając zasłonił on dopływ promieni słonecznych na całym obszarze basenu Morza Śródziemnego. Jeszcze dziś, pumeks wulkaniczny wokół archipelagu Santorini tworzy warstwę grubości 80 m i pokrywa dno morskie w promieniu 20-30 km od wysp. Naukowcy oszacowali, że wulkan wyrzucił z krateru 60 km³ magmy. Według wulkanologów, wybuch Thery był dwukrotnie potężniejszy od erupcji wulkanu Krakatau między Jawą i Sumatrą, do której doszło w 1883 roku. Do końca nie wiadomo, czy nagła erupcja wulkanu zniszczyła cywilizację minojską, czy tylko ją osłabiła. Na pewno jednak była ona jednym z największych kataklizmów w dziejach Ziemi, od kiedy żyją na niej ludzie. Po katastrofie, przez 300-500 lat wyspa była niezamieszkana. Ponownie zasiedlili ją greccy Dorowie. Warto pamiętać, że wulkan jest ciągle aktywny i w dużej mierze odpowiada za nawiedzające archipelag trzęsienia ziemi. Wiele wskazuje na to, że wielka katastrofa może się powtórzyć. Od 2011 roku mieszkańcy Santorini obserwują niepokojące zjawiska: ze szczelin w ziemi wydobywa się coraz więcej cuchnących gazów, a wody w niektórych zatoczkach wyraźnie zmieniły zabarwienie. Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Oksfordzie wykazały, że w ciągu roku ilość buzującej pod wyspą magmy zwiększyła się o 10-20 mln m³, choć zwykle taki wzrost odnotowuje się w ciągu 1-2 dekad. Satelita "Envisat" zarejestrował niewielkie przesunięcia gruntu, a na podstawie dokładniejszych pomiarów radarowych i GPS udało się ustalić, że w ciągu roku wszystkie wyspy archipelagu podniosły się średnio o 8-15 cm. Coraz silniejsze są podziemne wstrząsy, zapisywane przez sejsmografy. Wulkan na Santorini uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych na Ziemi. Znajduje się on w strefie kolizji płyt kontynentalnych, a w takich miejscach zawsze wydziela się więcej substancji lotnych. W razie wybuchu znacząco zwiększają one jego siłę. Co gorsza, jest on zatopiony w morzu, a gdy gorąca lawa styka się z zimną wodą następuje zwielokrotniona erupcja freatomagmowa (woda wlewa się do krateru, a różnica temperatur wysadza w powietrze zarówno magmę, jak i wodę w postaci pary).

 

Póki co, Santorini jest jedną z perełek Grecji. Jej wyniosłe, barwne klify, zwieńczone białymi wioskami i miasteczkami wczepionymi w skały, w naturze robią jeszcze większe wrażenie, niż na okładkach folderów. Najwyższym szczytem całego archipelagu jest szczyt Profitis Ilias, wznoszący się na wysokość 567 m n.p.m. Od strony kaldery wszystkie wyspy opadają do morza stromymi urwiskami, osiągającymi do 300 m wysokości, zaś ich przeciwne brzegi są łagodniejsze i to właśnie na nich znajduje się większość plaż. Jednym ze znaków firmowych Santorini jest przebogata architektura sakralna. Tutejsze kościoły i kapliczki zachwycają bogactwem form i śnieżnobiałą barwą, Jest ich kilkaset i oczarowują fotografów na równi z pejzażem. Drugą wizytówką są zachody słońca. Ponoć najpiękniejsze można podziwiać w miejscowości Oia (Ia), ale nie gorsze można oglądać i z Firostefani, Imerovigli, Megalochori, Pirgos i spod latarni morskiej w Akrotiri.

Na Santorini jest tylko jedno niewielkie źródło słodkiej wody, zdecydowanie niewystarczające do zaspokojenia potrzeb. Aż do lat 90. XX wieku konieczne było sprowadzanie wody pitnej z Krety. Obecnie istnieje tu zakład odsalania wody morskiej.

Na początek relacji z Santorini zapraszam na spacer po uroczej miejscowości Oia.

-----

Położona na północy Santorini Oia (Οία), licząca ok. 1.500 mieszkańców, jest niewątpliwie najładniejszą miejscowością na wyspie i nieco spokojniejszą od jej stolicy Firy, oczywiście, z wyjątkiem godzin o zachodzie słońca, gdy przybywa tu kilka tysięcy turystów. Białe i pastelowe domki na szczycie rdzawo-czarnego klifu, miejscami wtopione w miękką skałę, oraz błękitne kopuły licznych kościółków są częstym motywem fotografii, reklamujących wakacje w Grecji. Spacerując uliczkami warto się przyjrzeć detalom, na przykład oknom i drzwiom pomalowanym na niebiesko. Większość obiektów ma tu półkoliste dachy, co bardzo dobrze wpływa na obieg powietrza, a tradycja takiego budownictwa przetrwała do dziś, mimo, że w zasadzie wszystkie domy wyposażone są w klimatyzację.


Miejscowość była wspominana jeszcze przed początkiem rządów Wenecjan, kiedy to Marco Sanudo (~1153~1227) założył Księstwo Naxos w 1207 roku i na Santorini ustanowiono rządy feudalne. Za czasów rodu da Corogna, Zamek Świętego Mikołaja (Καστέλι του Αγίου Νικολάου), zwany także Apanomerią (Απανωμερία), był jedną z pięciu lokalnych cytadeli. Jego część mieszkalna, Goulas, znajduje się obecnie w najstarszej części miasteczka, na jego południowo-zachodnim krańcu. W roku 1537 Hayreddin Barbarossa (~1466/1478 -1546), znany także jako Hızır Hayrettin Pasza, podbił wyspy Morza Egejskiego i oddał je pod panowanie sułtana Selima II (1524-1574). Santorini pozostawało jednak w rękach rodziny Crispo do 1566 roku, przechodząc następnie w ręce Józefa Nasi (1524-1579), a po jego śmierci pod bezpośrednią władzę Imperium Osmańskiego. Od XVI do XIX wieku osada znana była jako Apano Meria (Απάνω Μεριά), a nazwa ta nadal występuje lokalnie jako Pano Meria. W połowie XVII wieku francuski podróżnik Jean de Thévenot (1633-1667) określał miejscowość nazwą Castelli San Nicolas. Nazwę zmieniono na Oia (wymawiane "Ija") w drugiej połowie XIX wieku. Miejscowość
osiągnęła szczyt rozkwitu na przełomie XIX i XX wieku. Jej dobrobyt opierał się na flocie, która prowadziła handel we wschodniej części Morza Śródziemnego, przewożąc towary głównie z Aleksandrii do Rosji. Pamiątką dawnej zamożności są dwupiętrowe domy kapitanów, wybudowane w najwyższej części miasteczka. Gospodarka osady podupadła na początku XX wieku z powodu wojen, kryzysu gospodarczego i nadmiernych połowów ryb, które zmniejszyły ich populację. Większa część miasteczka została zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1956 roku. Miejscowość jednak podniosła się z upadku tak skutecznie, że dziś turyści robiący zdjęcia i oglądający legendarne zachody słońca nie podejrzewają, że większość zabudowy  jest efektem starannej rekonstrukcji.

-----

Na uliczkach Oii i nad brzegami kaldery.Na cyplu nieopodal zabudowań znajdują się pozostałości weneckiego fortu św. Mikołaja. Była to jedna z pięciu twierdz, które Wenecjanie zbudowali na wyspie. Zamieszkiwał ją ród Darzenta, pochodzący od bizantyjskiego cesarza Romana III Argyrosa (968-1034). W obrębie murów, oprócz mieszkań dla arystokratów, znalazło się też miejsce na niewielki kościół. Później fortyfikacje powiększono do tego stopnia, że objęły one również okoliczne domy i wiatraki. Do dziś z twierdzy zachowała się jedynie niezbyt ciekaw ruina. Efektowny jednak jest widok zachodu słońca z jej murów.

Kościół p.w. NMP (Ιερός Ναός Παναγία Πλατσάνη).Kościół p.w. św. Spirydona (Ιερός Ναός Αγίου Σπυρίδωνος).

Kościół p.w. św. Krzyża (Ιερός Ναός Τίμιος σταυρός).Kościół p.w. św. Mikołaja (
Ιερός Ναός Άγιος Νικόλαος).

Kościół p.w. św. Jerzego (Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου).

-----
c.d.n.

 

 

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Offline
Ostatnio: 6 dni 12 godzin temu
Rejestracja: 22 maj 2021

dzięki za pocztówkową, biało-niebieską część Santorini; takie widoczki zawsze się miło ogląda; kolorki są

papuas

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 1 dzień 1 godzina temu
Rejestracja: 01 cze 2020

papuas :

dzięki za pocztówkową, biało-niebieską część Santorini; takie widoczki zawsze się miło ogląda; kolorki są

Rzeczywiście, Oia i Fira są bardzo pocztówkowe, ale i przyjemne. W dalszej realacji pokażę zarówno Firę, jak i inne nieco mniej znane miejsca. Pozdrawiam. Biggrin

Bajka831
Obrazek użytkownika Bajka831
Offline
Ostatnio: 2 tygodnie 4 godziny temu
Rejestracja: 26 lis 2014

Fajne widoki i rzeczywiście nie aż taki tłum Sun bespectacled

A gdzie nocowaliście, w jednym miejscu czy kilku? 

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Offline
Ostatnio: 2 godziny 1 min temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Jak miło zobaczyć znajome, kolorowe widoki Preved Byłam na Santorini kilka lat temu na jednodniowej wycieczce z Krety. Mam ochotę na ponowne odwiedzenie wyspy więc będę chętnie czytać Twoją relację.

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 6 godzin 36 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Zasypaleś nas furą przepieknych zdjęć, dzięki.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Milo
Obrazek użytkownika Milo
Offline
Ostatnio: 2 lata 3 tygodnie temu
Rejestracja: 11 mar 2014

Dzięki  Achernar, jes co ogladac i co czytac, nawet jak się zna i wie to zawsze lubie o Santorini jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz.....jakoś się nie nudzi, przepiekna wyspa, wyspy widoki, kolory, słońce echchchchchch Yes 3

Milo

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 1 dzień 1 godzina temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Bajka831 :

Fajne widoki i rzeczywiście nie aż taki tłum Sun bespectacled

A gdzie nocowaliście, w jednym miejscu czy kilku? 

Nocowaliśmy w jednym miejscu - w Monolithos na wschodnim wybrzeżu Santorini. Wyspa jest tak mała, że nie było sensu przemieszczać się na noclegi w różne miejsca. Wszystkie atrakcje są dostępne samochodem w ciągu kilkunastu minut, a maksimum w ciągu pół godziny... Pozdrawiam. Biggrin

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 1 dzień 1 godzina temu
Rejestracja: 01 cze 2020

mabro :

Jak miło zobaczyć znajome, kolorowe widoki Preved Byłam na Santorini kilka lat temu na jednodniowej wycieczce z Krety. Mam ochotę na ponowne odwiedzenie wyspy więc będę chętnie czytać Twoją relację.

Myślę, że warto wrócić na Santorini, bo jednodniowa wycieczka to chyba trochę za mało. Oczywiście, można zapoznać się z głównymi miejscowościami Oia, czy Fira, ale warto też zobaczyć i inne miejsca, na które siłą rzeczy, podczas jednodniowego pobytu nie ma po prostu czasu. Zapraszam na dalszy ciąg relacji i serdecznie pozdrawiam. Biggrin

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 1 tydzień 1 dzień temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

Archernar , wspaniałe zdjęcia! Good ach te kolory Santorini.....; byłam tam tylko 1 dzień (wycieczka z Krety) i to dawno, ponad 10 lat temu, ale wspominam wspaniale.... cudna jest ta wysepka choć bardzo skomercjalizowana, ale jak ktoś zechce i poszuka, to z powodzeniem  może znaleźć tam urokliwe i ciche miejsca bez tłumiszczów...

Piea

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 1 dzień 1 godzina temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Asia-A :

Zasypaleś nas furą przepieknych zdjęć, dzięki.

 Ależ proszę bardzo, cała przyjemność po mojej stronie... A zdjęć z Santorini będzie jeszcze trochę. Pozdrawiam. Biggrin

Strony

Wyszukaj w trip4cheap