--------------------

____________________

 

 

 Kraków - tu historia wygląda z każdego kąta

35 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 godzina 12 minut temu
Rejestracja: 22 maj 2021
Kraków - tu historia wygląda z każdego kąta

Kraków - najpiękniejsze i najbardziej klimatyczne polskie miasto odwiedzałem od lat kilka razy w roku, a kiedy osiadła tu córka po prostu bywam. Najłatwiej zwiedza się Kraków przemieszczając się komunikacją miejską, bo w każde miejsce bez problemu dojedziesz, a odpadają kłopoty z parkowaniem. Właśnie wróciłem po dwutygodniowym dozorze wnuczek i trochę opisu i kilka foto z miasta, które znam niemal jak własną kieszeń - ma swoje sekrety i ciekawostki. Relacji nie przewidywałem, bo przecie każdy tu był, ale dla tych co znają go mniej trochę info i foto; chociaż nie we wszystkich miejscach foto robiłem. Kraków ma swoje kopce (chyba najwięcej w Polsce) i tak jak o Kopcu Kościuszki każdy pewnie słyszał, tak o Kopcu Kraka niekoniecznie. Najstarsze i otoczone legendami są kopce Kraka i Wandy, których początki sięgają prawdopodobnie VI - VII wieku, dużo młodsze są kopce Kościuszki i Piłsudskiego, a najmłodszym jest Kopiec JPII. Z kopca Kraka (Krakusa) znajdującego się na podgórskich Krzemionkach roztacza się rozległy widok na Kraków i pozostałe kopce. Na foto Kopiec Kraka i widoki z niego, a dalej kościół Bernardynów z kaplicą Szymona z Lipnicy znajdujący się u stóp Wawelu i kilka foto z królewskiej siedziby (chociaż z różnych pór roku).

papuas

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 godzina 12 minut temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Kraków obecnie administracyjnie podzielony jest na 18 dzielnic i nie są to dzielnice jednorodne. Bo już I - Stare Miasto rozciąga się od Kleparza aż po Kazimierz. Wiadomo - kiedyś Kazimierz to było otoczone również murami obronnymi, oddzielne miasto. Dodatkowo Kazimierz możemy podzielić na część katolicką skupioną wokół placu Wolnica i część żydowską wzdłuż Miodowej, Szerokiej, Estery i Józefa. Na placu Wolnica kazimierski ratusz, w którym ciekawe muzeum etnograficzne dotyczące nie tylko Krakowa, obok piękny barokowy kśc Bożego Ciała, za którym zaczyna się miasto żydowskie. Naprzeciw Wolnicy ulica Skałeczna z kościołem św. Katarzyny i dalej klasztor Na Skałce. Krakowskie kościoły klasztorne mieszczą, zwykle udostępnione, zabytkowe krużganki (to jedno z moich ulubionych hobby) i właśnie ostatnio odkryłem krużganki w kśc św Katarzyny. Na foto barokowy kościół Bożego Ciała na Kazimierzu.

papuas

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 godzina 12 minut temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Kazimierz to jednak przede wszystkim miasto żydowskie z bożnicami, cmentarzami i charakterystyczną zabudową; są też lokale z koszernym jedzeniem. Przy ulicy Szerokiej w  najstarszej, sięgającej początkami XVw Starej Synagodze mieści się obecnie muzeum judaistyczne. Również przy ul.Szerokiej znajduje się pochodząca z XVIw synagoga Remuh z przyległym cmentarzem do dziś czynna, ale udostępniona do zwiedzania. Warto przyjechać na Kazimierz w czasie trwania Festiwalu Kultury Żydowskiej. Oczywiście na niektóre imprezy są płatne bilety, ale zwykle uroczyste rozpoczęcie i zakończenie szabasu w synagodze Tempel na Miodowej oraz finałowy koncert Szalom na Szerokiej były darmowe. Pandemia to trochę skomplikowała, a i w związku z remontem Tempel w tym roku wyglądało to inaczej. To kilka foto z Kazimierza - synagoga Tempel, balkonikowa zabudowa oraz  wystawa judaistyczna w Starej i synagoga Remuh.

papuas

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 5 godzin 33 minuty temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Fajnie,że piszesz o Krakowie.Niby kazdy przynajmniej raz był, ale... no właśnie . 

Papuas oczywiscie stary Kraków pokaż koniecznie,bo to najważniesze i najbardziej cenne ale chętnie tez popatrze na ten nowoczesny dla kontrastu

No trip no life

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 11 godzin 53 minuty temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Zaliczam się do tych, co chociaż raz byli. Byłam tylko raz mając około 10 lat (przejazdów tranzytowych nie liczę). Wtedy przyleciał kuzyn z Anglii i tato pokazywał mu kawałek Polski, między innymi Kraków. Pamiętam, że zwiedzając Wawel chodziło się w takich filcowych kapciach zakładanych na buty Biggrin Jakoś później nie złożyło się aby tam pojechać . Czytam więc i oglądam, czego jeszcze nie widziałam.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 godzina 12 minut temu
Rejestracja: 22 maj 2021

hi hi   Biggrin   nawet gdybym chciał to nie mam foto nowoczesnego Krakowa   nie spodziewałem się również, prawdę mówiąc, że ktoś odwiedził to piękne miasto jedynie w dzieciństwie; gorąco TU zapraszam - przecie to tak blisko   jeden weekend wystarczy, by sporo obejrzeć     i nie jest to relacja pokazująca miasto, bo to niepełna dokumentacja z trzech spacerów w godzinach około południowych   oczywiście znam to miasto i komunikację, więc nie marnuję czasu na szukanie tylko idę wymyśloną przez siebie trasą i dojeżdżam w miejsca gdzie chcę    w ostatnim poście napiszę szczegółową trasę każdego dnia spaceru, aby ktoś kto nie zna mógł se coś "odpatrzeć"   Bilety tramwajowe do kupienia w automatach (w tramwaju i na niektórych przystankach)  zakupione bilety trza w tramwaju skasować, bo to bilety czasowe - ulgowy na 20min jazdy to 2 PLN  są jeszcze i autobusy, ale te 20min tramwajem w zupełności wystarcza na dojazd    Wracamy więc na Kazimierz i z żydowskiego miasta wracamy na pl Wolnica.

papuas

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 godzina 12 minut temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Naprzeciw kazimierskiego ratusza po drugiej stronie torów tramwajowych wchodzimy w ulicę Skałeczną, którą dochodzimy do kśc św Katarzyny, a potem na Skałkę. Dopiero teraz udało mi się (może niedawno udostępnili) wejść do krużganków w św. Katarzynie. Na Skałce od wieków urzędują Paulini; pod kościołem krypta z grobami zasłużonych Polaków, a przed zabytkowa sadzawka (obecnie remontowana) św. Stanisława przy której został wg legendy zamordowany. W rzeczywistości sadzawka powstała dla uczczenia męczennika dopiero w wieku XVIII. Krypta na Skałce to drugie po Wawelu miejsce pochówku zasłużonych z grobem kronikarza Jana Długosza, który umieszczono tu otwierając tę kryptę. To foto wnętrza św Katarzyny - ołtarz główny, późnorenesansowy nagrobek Spytka Jordana i krużganek oraz Skałki.

Ze Skałki wracamy na plac Wolnica na przystanek tramwajowy, ale przed powrotem wchodzimy jeszcze do muzeum etnograficznego w ratuszu; moim zdaniem ciekawe prezentujące nie tylko eksponaty z Krakowa, ale również z całej Polski - np. stroje ludowe.

papuas

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 godzina 12 minut temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Historia - to groby przodków.   Była już katedra wawelska z królewskimi grobami i kryptą wieszczów, była Skałka z panteonem sławnych Polaków czas zatem na krypty kościoła apostołów Piotra i Pawła przy Grodzkiej. Kiedy zapełniła się krypta na Skałce, a paulini wycofali się z jej rozbudowy środowiska akademickie postanowiły stworzyć kontynuację panteonu w kryptach barokowego kościoła na Grodzkiej. Tak jak Skałce zaczątek dał Długosz tak panteon na Grodzkiej zainicjował pochowany w tym kościele Piotr Skarga. Na foto zatem kościół świętych Piotra i Pawła i jego krypty, a następnie cmentarz Rakowićki z aleją zasłużonych.

Cmentarz Rakowicki ze starymi zabytkowymi często pomnikami tonący w zieleni, gdzie w aleji Zasłużonych leżą obok siebie Grechuta, Dragan, Kern, Święcicki, Skrzynecki, Bińczycki ....   Niektórzy nie leżą z zasłużonymi i ich groby trudniej znaleźć, ale odszukałem  i Szymborską  i Wodeckiego   Foto grobu Wodeckiego z jego dużym portretem nie mam, bo aparat nie zrobił zdjęcia - wyczerpanie baterii.

papuas

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 godzina 12 minut temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Jedną z osobliwości Krakowa jest zielony pierścień Plant otaczający stare miasto. Podczas trwania tzw. Rzeczypospolitej Krakowskiej utworzonej na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego (1815) rozebrano miejskie mury oprócz krókiego odcinka obok bramy Floriańskiej i zaczęto myśleć co tu zrobić. I urządzono tu park - Planty. Co prawda złośliwi twierdzą, że nazwa wzięła się z konieczności splantowania hałd śmieci znajdujących się za miejskimi murami, ale zawistni i plujący jadem zawsze się znajdą. Może gdzieś i takie zwały śmieci były, ale były również przylegające do murów ogrody. Wytyczono alejki, nasadzono drzewa, a po roku 1880 zaczęto Planty ozdabiać pomnikami. Nie, nie - nie będzie foto zieleni  Biggrin   chociaż nie raz jakimś odcinkiem Plant kroczyłem. Będzie kilka foto ze spaceru po muzeum fortyfikacji, który dawno temu zaliczyłem. Muzeum to Baszta Pasamoników i przejście po galeryjce przy Floriance oraz Barbakan.

Na ostatnich foto zaułek przy murach z muzeum Czartoryskich, gdzie prezentowana jest słynna Dama z łasiczką (a może gronostajem) Leonarda.

papuas

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 2 dni 15 godzin temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

pięknie Papuas w tym "Twoim" Krakowie; Ty go znasz naprawdę od podszewki... 

ja wprawdzie bywałam w tym mieście kiedyś całkiem często (he he, w dzieciństwie tak jak Asia, tyle, że kilkakrotnie (z roidzicami i w czasie wycieczek na koloniach; potem kilkakrotnie w młodości - w czasach gdy jeździło się w Tatry (i chodziło po nich!) ;  (zawsze w drodze powrotnej była przerwa na Kraków) ; a potem jeszcze kilka razy już w dorosłym życiu z własną rodziną; ale nigdy nie poznałam Krakowa aż tak dokładnie jak Ty! dawno zreszta już tam nie byłam.... a z wielką przyjemnością się kiedyś wybiorę na dłużej do tego wspaniałego miasta (Pana Kataryniarza)- he he - tak na Kraków mówił mój młodszy syn jak był jeszcze całkiem mały Biggrin 

PS. (a propos Tatr - straszny szok przeżyłam  po powrocie z urlopu do pracy, jak się dowiedziałam, że niecałe 2 tygodnie temu ( w czasie jak byłam w Kalabrii) zginęła tragicznie w Tatrach moja "służbowa", sporo młodsza ode mnie - koleżanka Sad  znałyśmy się z pracy, bo kiedys pracowała w mojej firmie; spadła ze szlaku Orlej Perci do Doliny Buczynowej; miała 40 lat.... 

jestem w szoku, bo to już druga znajoma mi ofiara, którą zabrały Tatry (i też Orla Perć!) - za pierwszym razem, to był kolega, też młody i bardzo doświadczony (zdobywał szczyty w Alpach, na Kaukazie, w Andach i wielu innych miejscach....  a w Tatrach miał uprawnienia Przewodnika Górskiego i Orla Perć też go pokonała.... Sad 

Przepraszam Papuas za te wtręty, ale tak jakoś samo mi się napisało o tych Tatrach (przy okazji Twojego Krakowa) bo mi strasznie smutno  Sad  Cray 2

już Ci więcej nie zaśmiecę wątku, sorrki 

Piea

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 godzina 12 minut temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Będąc w Krakowie trzeba koniecznie odwiedzić jego największy salon czyli rynek główny. Dzisiaj, tak jak i kiedyś, Sukiennice służą do handlu (chociaż również mieszczą muzea), a tuż obok kościół Mariacki z najsłynniejszym chyba ołtarzem. Często (nie tylko przy rynku) kamienice noszą nazwy od swoich umieszczonych na elewacjach godeł - Pod Murzyny, Pod Wiewiórką, Pod Aniołkiem ... Niektóre godła liczą wieki jak np. renesansowa figura MB z ulicy Floriańskiej 5.

papuas

Strony

Wyszukaj w trip4cheap