--------------------

____________________

 

 

 



Paros Maj 2023, kolejna grecka, cykladzka perełka

69 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
Bajka831
Obrazek użytkownika Bajka831
Offline
Ostatnio: 14 godzin 40 minut temu
Rejestracja: 26 lis 2014

Widok na morze z Castro Sun-smilie water  001

                                                    

      Parikia jest  tak mocno ukiecona ,że co chwilę można robić foto Sun-smilie girl  031

                                       

                         

                       

                                     

                              

                             

                               Ssun-pedalek                         Ssun-pedalek                          Ssun-pedalek

                           

Bajka831
Obrazek użytkownika Bajka831
Offline
Ostatnio: 14 godzin 40 minut temu
Rejestracja: 26 lis 2014

Nelu są tłumy z tego co słyszałam w sezonie ,najlepiej maj, czerwiec lub wrzesień. Tak kastro to zamek Biggrin

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 16 godzin 16 minut temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Nel :

Ciekawe .. kastro brzmi podobnie do castle , może to słowo w greckim po prostu oznacza zamek ?

Stolica Paros prześliczna .. czy latem tu są tłumy ? czy wyspa pozostaje raczej z boku turystycznej inwazji ?

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że greckie słowo "kastro", jak i angielskie "castle" może pochodzić od łacińskiego słowa "castrum", oznaczającego warowny obóz rzymski wznoszony przez legionistów według ściśle określonego planu, przeważnie na wzniesieniu w pobliżu wody i lasu, na terenie umożliwiającym szybkie rozwinięcie szyków; kwadratowy lub prostokątny, otoczony zawsze fosą i wałem, często też murem lub palisadą, z czterema bramami.

Bajka831
Obrazek użytkownika Bajka831
Offline
Ostatnio: 14 godzin 40 minut temu
Rejestracja: 26 lis 2014

Dzieki Archaner za informacje, w Grecji tak często pojawia się określenie kastro ,że dla mnie to już mi się wydaje ,że to jest po angielsku takie uniwersalne określenie zamku  Lol

Spacerujemy dalej po stolicy Paros Plecak

                                                    

                     

                                                  

                                            

                                          Katzen-smilies- 0002                            Katzen-smilies- 0002

                              

                               

                                                                              Fotograf

                                 

                                         Ssun-pedalek            Ssun-pedalek

                                      

Ekatontapiliani, kościół 100 drzwi,znajduje się dwie minuty od morza, ukryty przed zgiełkiem portu Parikia, W kościele znajduje się pokryta srebrem ,bizantyjska ikona Madonny z 1788 roku.

Kościół Panagia Ekatontapiliani znajduje się kilka metrów od portu Parikia, stolicy wyspy. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków paleochrześcijańskich w Grecji. Według legendy pierwotny kościół został zbudowany albo przez samą św. Helenę, albo przez świętego Konstantyna, pierwszego cesarza Konstantynopola, po złożeniu ofiary przez jego matkę.

Podczas jej podróży do Ziemi Świętej w poszukiwaniu Świętego Krzyża burza sprowadziła Świętą Helenę do Paros, gdzie obiecała Dziewicy, że zbuduje kościół, jeśli jej misja zakończy się sukcesem. Według jednej wersji jej ofiara opłaciła się, więc Święta Helena wróciła do Paros i zbudowała imponujący kościół. Inna wersja głosi, że kościół został zbudowany przez jej syna Konstantyna po jej śmierci i był poświęcony Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny.

                               

Pierwotny kościół został zbudowany w IV wieku naszej ery i był trójnawową bazyliką. W VI wieku cesarz bizantyjski Justynian przeprowadził reformę kościoła i dodał kopułę. Na przestrzeni wieków dokonywano kolejnych reform, a kościół stanowił zespół elementów paleochrześcijańskich, bizantyjskich i postbizantyjskich. Biorąc pod uwagę, że pierwsi chrześcijanie budowali swoje kościoły z części starożytnych świątyń, w tym kościele znajdują się również marmurowe części pochodzące ze starożytności znajdujących się w Paros.

Nazwa Ekatontapiliani oznacza Kościół o stu drzwiach . Według tradycji kościół ma 99 drzwi, a tajemnicze drzwi otworzą się, gdy kościół Hagia Sofia w Konstantynopolu ponownie stanie się prawosławny. Cały kompleks Ekatontapiliani obejmuje główny kościół Najświętszej Marii Panny z wewnętrznymi kaplicami Agios Anargiros, Agios Philippos i Osia Theoktisti (która kochała i zmarła w tym klasztorze w IX wieku naszej ery). Na zewnątrz głównego kościoła znajdują się kaplice Agios Nikolaos, Agia Theodosia i Agios Dimitrios. Na dziedzińcu klasztoru znajduje się także chrzcielnica i cele mnichów.

Klasztor Panagia Ekatontapiliani obchodzi 15 sierpnia, dzień Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, co roku odbywa się tam wielkie święto religijne.

Kościół uważany jest za obrońcę Paros, a jego ikona uważana jest za cudowną.

    

                                                         

                                       

                                  

                                  

                                         

                                                      Fotograf
















Bajka831
Obrazek użytkownika Bajka831
Offline
Ostatnio: 14 godzin 40 minut temu
Rejestracja: 26 lis 2014

Idziemy jeszcze kawałek uliczkami by dojść na plaże , jak na plaże miejską to całkiem fajna , woda czysta Sun-smilie water  001

                                                   

                         Sun bespectacled              Sun bespectacled                     Sun bespectacled

                                                  

                                

                                            

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 23 godziny 18 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Kościół piękny a jego wystrój  taki inny (przynajmniej dla mnie).
Zdjęcia są tak przepełnione słonecznym ciepłem, że relacja jest idealna na zimową porę.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 5 minut 55 sekund temu
Rejestracja: 22 maj 2021

wnętrze kościoła to jednak cerkiew - ewidentnie jest ikonostas

papuas

Bajka831
Obrazek użytkownika Bajka831
Offline
Ostatnio: 14 godzin 40 minut temu
Rejestracja: 26 lis 2014

Odnośnie kościoła w stolicy Wyspy Paros to , Ja rzadko je zwiedzam kościoły, jeżeli już to przy okazji , a ten na foto na tyle wydał mi się ciekawy,że specjalnie mieliśmy go jako cel do zobaczenia. Zrobił na mnie wrażenie , bardzo podobały mi się witraże i kamienne wnętrze oraz zadbane otoczenie. 

To teraz inny kościół ,ale tylko z zewnątrz i odwiedzony typowo ze względów widokowych , kościół znajduję się nad naszą bazą Piso Livadi i daję mozliwośc podziwiania pięknej panoramy szczególnie w tej kwiatowo- wiosennej odsłonie.

Pierwsze foto z drona ze strony www.feelgreece.com

            Widok na Wyspę Naxos oraz prawy kraniec plaży Molos Girl pinkglassesf

   To miejsce , to drugi moment zachwytu widokami na Paros , pierwsze to skałki przy plaży Monesteri Biggrin

            Piso Livadi port i miasteczko z góry Sun bespectacled

          Widok na plaże Logaras Sun-smilie water  001

       Plaża Molos w całej okazałości Sun-smilie water  052

klasztor Agios Antionios znajduje się na wysokim wzgórzu zwanym Kefalos, w pobliżu wioski Marpissa.

Klasztor został zbudowany w XVII wieku na ruinach starego weneckiego zamku (niektóre z tych ruin można zobaczyć także dzisiaj). Dziś w klasztorze nie ma już mnichów, a jedynie kościół jest otwarty dla zwiedzających w określonych okresach. Do Agios Antonios można dojechać samochodem wąską drogą wijącą się wokół wzgórza w drodze na górę lub szlakiem pieszym. Droga jest w dobrym stanie, ale jest naprawdę wąska i trudno jest minąć dwa samochody jednocześnie w przeciwnych kierunkach. Będąc na szczycie, możesz cieszyć się wspaniałym widokiem z białego dziedzińca klasztoru. Klasztor leży na wysokości 360 m.n.p.m

                                                      6917

Widok na wioski Marpissa i Prodromos Domek

                                               

             Piso Livadi Fotograf

     Piso Livadi i wyrażnie widoczna plaża Logaras Sun-smilie water  027

             Sun- 5   Sun- 5    Sun- 5

                                      

 

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 17 godzin 6 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Klasztor cudeńko

Naxos faktycznie blisko

No trip no life

Bajka831
Obrazek użytkownika Bajka831
Offline
Ostatnio: 14 godzin 40 minut temu
Rejestracja: 26 lis 2014

Zbliżamy się do końca relacji, w zasadzie zostały nam dwa miejsca. Pierwszym z nim jest widziana przed chwilą z góry plaża Molos.

Plaża jest dość długa, piaszczysta woda jest krystalicznie czysta, ale z dziedzinca klasztoru wygląda zdecydowanie ładniej niż z dołu. Odpoczywamy na niej trochę Sun-smilie water  001

    Tutaj pieknie umiejscowiony basen w okolicach miasteczka Naoussa Sun-smilie water  027

            Sun bespectacled            Sun bespectacled              Sun bespectacled             Sun bespectacled

Bugenwilla po drodze Fotograf

Strony

Wyszukaj w trip4cheap