Rajskie Seszele - Curieuse

12 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 3 godziny 12 minut temu
Rejestracja: 01 cze 2020
Rajskie Seszele - Curieuse

Niewielką wyspę Curieuse odwiedziliśmy podczas całodniowej wycieczki z Praslin. Jest ona niewielką granitową wyspą, intensywnie pokrytą tropikalną roślinnością. Jej długość wynosi ok. 4 km, a całkowita powierzchnia to niespełna 3 km². Jej najwyższe szczyty wznoszą się na wysokość niewiele ponad 170 metrów. Wyspa oferuje dwa atrakcyjne kotwicowiska: Anse St José oraz Baie Laraie. W południowej części wyspy znajduje się bagno namorzynowe, przez które przechodzi chodnik dla odwiedzających park. Wyspa znana jest również z palm "coco de mer", gigantycznych drzew takamaka i kilku gatunków ptaków, takich jak rzadka czarna papuga seszelska, występująca tylko tutaj i na Praslin. Kilka gatunków roślin występujących na wyspie ma charakter endemiczny. Curieuse posiada bardzo słabo rozwiniętą infrastrukturę i na stałe mieszka tu niewiele osób. Wyspa była nazywana początkowo "Île Rouge" z uwagi na czerwony kolor gleby. W 1768 roku Francuzi objęli wyspę w posiadanie, nadając jej nazwę Curieuse od szkunera "La Curieuse" - statku dowodzonego przez badającego Seszele Marca-Josepha Mariona du Fresne. Podobnie jak na wielu wyspach Seszeli, również na Curieuse żyła populacja olbrzymich żółwi, które wkrótce zostały wytępione. W roku 1771 marynarze spowodowali pożar na wyspie, chcąc ułatwić zbiór orzechów "coco de mer". Ogień zniszczył wiele drzew, a jego ślady można zobaczyć jeszcze dziś. W 1829 roku wyspa stała się siedzibą kolonii trędowatych i funkcjonowała w tym charakterze do 1965 roku. Przyczyniło się to do ochrony ekosystemu przed wpływem człowieka. Do dziś zachowały się ruiny leprozorium oraz zrekonstruowany dom lekarza przy Anse St. José (obecnie centrum edukacyjne i muzeum). W 1967 roku pożar zniszczył dużą część roślinności na wyspie, w tym ponad 150 palm "coco de mer". W roku 1979 Curieuse i okoliczne wody zostały uznane za Morski Park Narodowy Curieuse (Curieuse Marine National Park) w celu ochrony rodzimej przyrody. W latach 1978-1982, w ramach projektu odnowy populacji żółwia olbrzymiego, sprowadzono dużą grupę tych zwierząt z seszelskiego atolu Aldabra, gdzie żyje ich ok. 150 tysięcy. Dziś wyspa Curieuse jest domem dla ponad 300 żółwi olbrzymich.

Na całodzienną wycieczkę na wyspę Curieuse wyruszyliśmy z plaży Anse Volbert na Praslin. Oprócz zwiedzania Curieuse wycieczka obejmowała także snorkeling u brzegów wysepki Saint Pierre. Koszt takiej wycieczki, obejmującej również lunch w formie barbecue to 65 € + 200 SCR opłaty za wstęp do Curieuse Marine National Park. Po kilku minutach dopłynęliśmy do brzegów Curieuse w uroczej i płytkiej zatoczce Baie Laraie. Na brzegu czekała piaszczysta plaża, wspaniałe formacje skalne oraz olbrzymie żółwie seszelskie. Wiele dorosłych żółwi można spotkać w pobliżu plaży. Młode osobniki po wykluciu się z jaj są natomiast przenoszone do specjalnych zagród, znajdujących się nieco dalej od brzegu, w celu zapewnienia im ochrony przed krabami, ptakami i innymi zwierzętami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie. Osobniki, które ukończyły 5 lat uznawane są za dorosłe, a ich rozmiary są naprawdę imponujące - mają ponad metr długości i osiągają masę około 300 kilogramów. Pomimo tak dużej masy zwierzęta są całkowicie niegroźne dla człowieka. Można je dotykać i głaskać.

W pawilonie obok zagrody dla młodych żółwi można także obejrzeć z bliska owoc lodoicji seszelskiej, zwanej także palmą "coco de mer" (kokosa morskiego). Jest to roślina z rodziny arekowatych, endemiczna dla wysp Curieuse i Praslin, osiągająca wysokość do 40 m. Jej nasiona uważane są za największe na świecie.

W tym miejscu organizatorzy wycieczki odpływają do Anse St José, by przygotować lunch, my zaś kierujemy się tam pieszo, wytyczonym szlakiem. Przedtem jednak podziwiamy ładne formacje skalne na plaży.

Z Baie Laraie do Anse St. José prowadzi blisko dwukilometrowy szlak turystyczny. Podczas spaceru tym szlakiem mamy okazję podziwiać tropikalną roślinność, pokonać drewnianą kładkę prowadzącą przez las namorzynowy, wspiąć się na granitową skałę i podziwiać ze wzniesienia widok na zatokę. W czasie spaceru specjalną drewnianą kładką, poprowadzoną w lesie namorzynowym, możemy spotkać kraby tęczowe oraz żyjące w naturalnych warunkach żółwie olbrzymie.

W Anse St. José warto zajrzeć do zrekonstruowanego Domu Lekarza. W latach 1874-1875 mieszkał w nim pracujący w tutejszym leprozorium dr William MacGregor (1846-1919). W późniejszych latach pracował on jako lekarz na Mauritiusie i Fidżi. W latach 1904-1909 pełnił funkcję gubernatora Nowej Fundlandii, zaś w latach 1909-1914 był gubernatorem Queenslandu w Australii.

Po zjedzeniu smacznego lunchu mamy trochę wolnego czasu, który można wykorzystać na spacer po plaży i kąpiel. Plaża Anse St José jest długa i szeroka, a jej piasek niemal biały i bardzo drobny.

Po zrelaksowaniu się wsiadamy ponownie na motorówkę i płyniemy na snorkeling u brzegów wysepki Saint Pierre. Podczas rejsu mamy okazję podziwiać piękne pejzaże wybrzeża Curieuse. Pod szczytem jednego ze skalistych wzgórz dostrzegamy rosnące drzewo lodoicji seszelskiej (palmy "coco de mer").

Po kilku minutach dopływamy do mikroskopijnej, skalistej wysepki Saint Paul i znajdującej się tuż obok niej nieco większej bezludnej wysepki Saint Pierre. Piękne granitowe skały Saint Pierre porośnięte palmami i okalane przez turkusową wodę to swoiste "Seszele w pigułce". Zdjęcia i filmy z Saint Pierre wykorzystywane są w wielu materiałach reklamowych o Seszelach. Choć nie ma tu rafy, obfitość występujących tu gatunków cudownie kolorowych ryb stwarza dobre warunki do snorkelingu. Wskakujemy więc do wody i przez ponad godzinę podziwiamy podwodny świat.

Wracamy na Praslin. W pobliżu plaży Anse Volbert, niedaleko brzegu, leży niewielka wysepka Chauve Souris. Można i tam popłynąć na dobry snorkeling. Na wysepce Chauve Souris ulokowany jest także niewielki, liczący zaledwie 5 pokoi, hotel, widoczny na zdjęciu.

Dziękuję za uwagę.

_Huragan_
Obrazek użytkownika _Huragan_
Offline
Ostatnio: 2 godziny 10 minut temu
Rejestracja: 13 cze 2015

Najwazniejsza info-fotki widac,wiec system jak widac chyba masz ogarniety.Wielkosc zolwia imponujaca

https://marzycielskapoczta.pl/

Napisz pocztowke ze swoich podrozy do chorych dzieci

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 3 godziny 12 minut temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Huragan - wydaje się, że tak, ale to głównie zasługa kolegów i koleżanek starszych stażem na tym forum, których rady były bardzo pomocne. Pozdrawiam. Biggrin

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 6 godzin 16 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Miejsca naprawdę cudowne. Lazurowe morze, palmy i kamienie. Raj.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 3 godziny 12 minut temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Asiu, trudno się nie zgodzić. Z przyjemnością wróciłbym na te piękne wyspy. Pozdrawiam. Biggrin

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Online
Ostatnio: 49 minut 6 sekund temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Śliczna ta wysepka , absolutnie warto sie na nią wybrać będąc na Praslin. Pewnie i turystów tu troche mniej ?

A jak ten świat podwodny ? masz może jakieś fotki ? 

Fotka rodzinna , więc miło mi was poznać Ssun-Flower4You

No trip no life

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 3 godziny 12 minut temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Niestety, świat podwodny mam tylko w pamięci. Mój aparat nie jest bowiem przystosowany do zdjęć podwodnych. A szkoda, bo ryb było mnóstwo i były one bardzo kolorowe. Pozdrawiam.:)

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Online
Ostatnio: 49 minut 6 sekund temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

A powiedz jak z turystami ? czy jest ich mniej niż na większych wyspach tj Mahe czy Praslin ?

Sprawdziłam trasę rejsu co miałam płynąć i ta właśnie wysepka jest na trasie, więc fajnie. Liczę że popłynę wcześniej czy póżniej Sun-smilie water  020

No trip no life

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 3 godziny 12 minut temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Na Curieuse są turyści tylko na półdniowe lub całodniowe wycieczki z Praslin. Nie ma tam żadnej bazy noclegowej. Najwięcej turystów jest chyba jednak na Mahe, ale to największa i najbardziej urozmaicona wyspa. W każdym razie, ilość turystów nie przytłacza. Mnie najbardziej podobało się na La Digue... Pozdrawiam serdecznie.:)

Darek K.
Obrazek użytkownika Darek K.
Offline
Ostatnio: 1 dzień 7 godzin temu
Rejestracja: 05 wrz 2013

Urocze formacje skalne, fauna i flora. Super widoki.

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 3 godziny 12 minut temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Darku, szkoda, że nie mogę pokazać podwodnej fauny (nie mam aparatu do zdjęć podwodnych), bo jest ona też bardzo fotogeniczna i kolorowa. Pozdrawiam. Biggrin

Strony

Wyszukaj w trip4cheap